Armia USA "upiększała" Wikipedię

14-12-2007, 00:05

Kolejne manipulacje w wolnej encyklopedii ujawnione. Amerykańscy żołnierze wielokrotnie zmieniali treść encyklopedyczych haseł o obozie w Guantanamo, a także zachęcali na jej łamach do wstąpienia w szeregi swojej armii.

Pozytywny wizerunek Wikipedii był w ostatnich miesiącach wyjątkowo często wystawiany na próbę. Źródłem tych problemów stał się Wikiscanner - mechanizm, który pozwolił na łatwą identyfikację wielu firm i instytucji w gronie autorów modyfikacji poszczególnych artykułów.

Szybko okazało się, że zjawisko edytowania haseł i usuwania z nich niepożądanych informacji na swój temat jest powszechne, a wśród manipulatorów znaleźli się m.in. CIA, New York Times, Fox News, BBC i Watykan.

Doniesienia o fałszowaniu wpisów ucichły niestety nie na długo. Serwis Wikileaks poinformował na swych łamach, iż do aktywnych "autorów" Wikipedii zalicza się również amerykańska armia.

Adres IP wzięty został z prywatnej korespondencji jednego z żołnierzy stacjonujących w bazie Guantanamo na Kubie. Z tego samego komputera kilkukrotne dokonywano w Wikipedii zmiany hasła na temat tejże bazy, starając się m.in. usunąć niekorzystne informacje na temat łamania praw człowieka, czy też liczby przetrzymywanych więźniów.

Modyfikacji poddano również główne hasło dotyczące armii USA. Anonimowy autor zadbał o to, aby w tekście pojawiły się jedynie pozytywne informacje, zachęcające do rozpoczęcia militarnej kariery.

Zmian nie uniknął także artykuł na temat Fidela Castro. W tekście na krótko pojawiła się informacja, jakoby kubański dyktator był... transseksualistą. Informacja została jednak po chwili usunięta przez tę samą osobę.

Powstaje pytanie, czy powyższe zmiany są jedynie samodzielną inicjatywą jednego z żołnierzy, czy też są to skoordynowane działania, w które zamieszane jest biuro propagandy amerykańskiej armii.

Zagłębiając się dalej w ślady edycji haseł trafiamy na artykuły w serwisie Digg, przedstawiające działania mundurowych w bardzo pozytywnym świetle. Artykuły dodane zostały z tego samego adresu IP, jednak ze względu na brak obiektywizmu nie zostały ciepło przyjęte przez społeczność skupioną wokół witryny.

Następny artykuł » zamknij

Treflandia dla dzieci

  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Reklama:

pożyczki

Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.