Aplikacja na iPhone'a zmniejszy liczbę przypadków raka skóry?

26-11-2010, 09:37

Problem ten jest szczególnie widoczny w okresie urlopowym. Nie dbając o zapewnienie naszej skórze odpowiedniej ochrony, narażamy się na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Urlop to okres, kiedy oddajemy się wypoczynkowi i zapominamy o sprawach codziennych - problemach w pracy, brzydkiej pogodzie, korkach. Nierzadko jednak zapominamy także o własnym zdrowiu. Wyjeżdżając w ciepłe strony mamy nadzieję na przywiezienie ze sobą pięknej opalenizny. Pragnienie bywa czasem tak wielkie, że nie korzystamy z odpowiedniej ochrony przed słońcem.

>> Czytaj także: Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka - poradnik WHO 

A konsekwencje lekceważenia zagrożenia mogą być bardzo poważne. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii, gdzie notuje się najwięcej przypadków nowotworów skóry. Tylko w tym pierwszym kraju rokrocznie umiera z tego powodu około 1850 osób, więcej niż w wypadkach drogowych.

Sonda
Korzystasz z ochrony przed promieniowaniem UV?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Sue Heward z Cancer Council mówi, że większość osób bierze pod uwagę jedynie temperaturę i ogólny stan pogody, by podjąć decyzję o tym, czy ochrona przed promieniami słonecznymi jest konieczna czy też nie - podaje agencja Reuters. Jest to błędem, gdyż kluczowe znaczenie ma promieniowanie ultrafioletowe, którego nie widać i nie czuć.

W ograniczeniu negatywnych skutków jego oddziaływania opracowano więc aplikację dla iPhone'a, która korzystając z systemu GPS, określi położenie danej osoby. Biorąc pod uwagę prognozę pogody oszacowana zostanie wartość emitowanego promieniowania i czas, w którym konieczna jest ochrona. Program zawiera także informacje na temat różnych poziomów promieniowania i jego skutków dla naszego organizmu.

SunSmart dostępna jest ona za darmo w App Store. Polecamy każdemu, kto wybiera się na urlop w tamte strony.


Źródło: Reuters
Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag SunSmarttag nowotwórtag Australia
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31