Andrzejki w internecie i wróżby online

29-11-2009, 06:55

Obchodzenie Andrzejek nadal jest w Polsce popularne i lubiane. Istotnym elementem tego wieczoru oprócz zabaw powinny być wróżby, rzecz jasna matrymonialne. Jeśli komuś nie chce się wysiewać ziaren lnu i zgrabiać go męskimi spodniami, może skorzystać z internetu. Oferta porad i aplikacji do wróżenia jest niemała.

Andrzejki to zwyczaj znany i lubiany przez większość Polaków. Obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada stanowi szczególną okazję do zajrzenia w przyszłość. Zazwyczaj w czasie nocy andrzejkowej wróżono bądź odprawiano rytuały magiczne mające służyć przyciągnięciu bądź poznaniu przyszłego partnera życiowego.

Niegdyś wróżono sobie w samotności, ale potem Andrzejki przybrały formę zbiorowych zabaw. Nawet dla zatwardziałych racjonalistów tego typu wróżby mogą być formą rozrywki (także cyfrowej).

Andrzejki popularne w sieci

Popularność andrzejkowych tradycji widać m.in. w statystykach wyszukiwarek. W Polsce pod koniec listopada liczba andrzejkowych zapytań gwałtownie rośnie. Wiedzą o tym twórcy stron internetowych. Podobnie jak Amerykanie mają strony poświęcone Halloween, tak samo Polacy doczekali się ściśle andrzejkowych stron.

Nie wszystkie strony andrzejkowe są całkowicie darmowe. Przykładowo na stronie wrozbyandrzejkowe.pl znajdziemy dość dużo informacji o wróżbach i przysłowiach (to jakiś plus), ale zawarta na stronie aplikacja do wróżenia ma charakter quizu, po wypełnieniu którego nie poznamy wyniku. Aby poznać wynik, trzeba wysłać SMS, rzecz jasna na numer o podwyższonej opłacie.

Na wspomnianej stronie informacja o cenie SMS-a jest prawdziwa, ale warto pamiętać o tym, że podobne quizowe usługi często służą wyłudzaniu pieniędzy. O tego typu sprawach często pisaliśmy w DI. Warto przeczytać poradę mówiącą o tym, jak nie dać się nabrać na zbyt drogi SMS.

>>> Czytaj: Nie daj się nabrać na Premium SMS

Cenę SMS Premium można co prawda poznać, analizując numer wiadomości, ale najlepiej jest – w opinii Dziennika Internautów – w ogóle unikać stron z płatnymi usługami, bo tych darmowych nie brakuje. Wróżba darmowa prawdopodobnie nie jest bardziej skuteczna niż płatna.

Lanie wosku online

Nie ma wieczoru andrzejkowego bez lania wosku, a wróżbę taką możemy przeprowadzić online, nie ryzykując oparzenia. Prostą aplikację znajdziemy na andrzejki.friko.net. Wystarczy kliknąć "start", a potem "stop". Otrzymamy kształt, który powie nam coś o przyszłości. Niestety nie można go przekręcać, ale zawsze można przekręcić głowę :-)

Inną aplikacją do lania wosku znajdziemy na magia.onet.pl. W tym przypadku nie mamy wpływu ani na kształt plamy, ani na interpretację. Na stronie obok wylosowanego kształtu umieszczono też wyjaśnienia.

Lanie wosku znajdziemy też w serwisie wrozbyonline.pl. Właściwie jest tu cały zestaw darmowych wróżb – karty tarota, ciasteczko z wróżbą, wróżba z kości, wróżba z kostek domina itd.

Inne wróżby andrzejkowe nie doczekały się tak wielu wersji online. Być może ktoś zrobi aplikację do wróżenia przy pomocy szpilek lub przestawiania butów. W internecie nie brakuje jednak innych wróżb miłosnych, a przecież takie są potrzebne na Andrzejki. Wystarczy poszukać.

Jeśli mamy sięgać po wróżby inne niż typowo andrzejkowe, można wyjść poza internet polskojęzyczny. Tutaj wybór jest duży. Przykładowo na stronie Facade.com użytkownik ma do dyspozycji m.in. tarota, runy, numerologię. Generalnie zagraniczne strony z wróżbami online wydają się wygodniejsze w użyciu i można na nich poćwiczyć swój angielski lub inny język.

Zadziwiająca jest trafność niektórych wróżb, choćby tej dostępnej na stronie interactivelunacy.com. Naprawdę warto wypełnić formularz i wziąć sobie do serca wynik wróżby.

Klątwy, wierszyki, życzenia imieninowe

Ta wskazana powyżej wróżba może nam uświadomić, że wróżenie za pomocą internetowych aplikacji to zwykłe "zabijanie czasu", więc może być przydatne, gdy siedzimy w pracy. Nie będzie jednak przyjemne siedzenie przed laptopem w czasie andrzejkowego wieczoru, bo może to nasuwać skojarzenia z przyjęciem na cześć nowego produktu Microsoftu. Dlatego zawsze warto spróbować czarów w wydaniu tradycyjnym.

Jeśli nastawiamy się na poważnie na zabiegi magiczne, to bardzo ciekawe teksty zaklęć i formuły rytuałów znajdziemy w eMetro. Przewidziano także zabiegi dla pań szukających pań i dla panów szukających panów. Bardzo interesujący wydaje się obrzęd miłości zabutelkowanej. Więcej na ten temat w tekście Metro pt. Kozi pazur, gęsia stopa i już wiesz, że masz dziś chłopa.

Warto też pamiętać o tym, że Andrzejki to imieniny Andrzeja i musimy się uzbroić w arsenał wierszyków z życzeniami. Tutaj z pomocą mogą przyjść serwisy "życzeniowe", często również wspomagane usługami SMS. Dzięki nim można szybko, łatwo i całkowicie bezdusznie pozdrawiać całe tłumy Andrzejów.

Nowa świecka tradycja

Generalnie andrzejkowe przeszukiwanie sieci może nam uświadomić, że istnieje ciekawy rynek wróżbiarsko-okolicznościowy, który z jednej strony korzysta z popularności starych zwyczajów, a z drugiej przyczynia się do ich podtrzymania. Podejmowane są już próby zaistnienia i zarabiania na tym rynku.

Chcąc nie chcąc musimy przyznać, że aplikacja do wirtualnego lania wosku jest współczesną wersją starej wróżby. Kto wie? Może za 200 lat wróżenie w sieci będzie uważane za starą tradycję, a osoby bardziej nowoczesne będą korzystać z innych wynalazków?

>>> Czytaj: O skuteczności klątw internetowej wróżki


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031