Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

O 33 procent wzrosły przychody z tytułu sprzedaży procesorów. Firmie AMD udało się wyjść na plus. Pozytywne informacje napływające z rynku komputerowego oraz od Intela pozwalają sądzić, że w tym roku nastąpi dalsza poprawa.

Advanced Micro Devices (AMD), największy konkurent Intela, także odnotował bardzo dobre wyniki finansowe w pierwszym kwartale br. Może nie aż tak spektakularne, jak Intel, niemniej jednak firmie udało się wyjść na plus. Sprzedaż procesorów osiągnęła wartość 1,57 mld USD, o 33 proc. więcej niż rok wcześniej (1,18 mld USD). Jest to jednocześnie kwota o 90 mln USD niższa niż w poprzednim kwartale, należy jednak pamiętać, że ostatnie trzy miesiące roku to najlepszy okres w handlu.

Zysk netto wyniósł 257 mln USD, podczas gdy rok wcześniej firma była pod kreską - strata wyniosła 416 mln USD. Rekordowy pod tym względem był poprzedni kwartał, gdy AMD zarobiła 1,18 mld USD. Nie było to jednak wynikiem nadzwyczajnie wysokiej sprzedaży, a jednorazowej wpłaty (1,267 mln USD) Intela, co było efektem zawartego w listopadzie między firmami porozumienia.

>> Czytaj więcej: Intel zapłaci 1,25 mld USD firmie AMD

AMD informuje także, że wzrost sprzedaży możliwy był m.in. dzięki temu, że najwięksi producenci komputerów znacznie poszerzyli swoją ofertę, bazującą na procesorach konkurenta Intela - wśród nich są Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo oraz Toshiba. HP, Dell, Acer, Cray oraz SGI ogłosiły z kolei, że w najbliższym czasie pojawi się 25 nowych urządzeń pracujących na procesorach AMD.

Można oczekiwać, że kolejne kwartały przyniosą dalszą poprawę wyników finansowych AMD. Dziennik Internautów podał w piątek, że w ciągu roku sprzedaż komputerów wzrosła o 24 procent. Dzięki temu Intel mógł pochwalić się wzrostem zysku o 288 procent. W całym 2009 roku sprzedano ponadto o 2,5 proc. więcej procesorów niż rok wcześniej, jednak przychody z tego tytułu spadły o 7,1 proc. - producenci musieli obniżyć ceny, by utrzymać sprzedaż.

>> Czytaj więcej: Sprzedaż mikroprocesorów w górę 

Niemniej jednak pozwala to żywić nadzieję, że rok 2010 przyniesie zdecydowaną poprawę. Wiele zależeć będzie od tego, jak zachowywać się będą firmy kupujące znaczną część komputerów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *