AMD spodziewa się trudności

25-01-2012, 11:28

Znany producent procesorów AMD prawdopodobnie boleśnie odczuje coraz większe zainteresowanie przenośnymi urządzeniami - poinformowała agencja Reuters.

Mniejsze zainteresowanie pecetami dla wielu producentów oznaczać będzie istotne trudności. Jedną z takich firm jest AMD, która niechętnie obserwuje rosnącą popularność tabletów oraz nowoczesnych smartfonów.

Czytaj także: Seagate opanował powódź

- Poradzili sobie nieco lepiej niż Intel w ostatnim kwartale w związku z rynkiem PC, jednak musieliby pokazać tego typu wyniki przez kilka kwartałów, by inwestorzy mocniej im zaufali - powiedział analityk Srini Pajjuri z CLSA. Sytuację dodatkowo utrudniają trudności ekonomiczne w strefie euro.

Producenci komputerów w ostatnich miesiącach narzekali również na problemy z dostępnością dysków twardych. W związku z tym zdrożały nieco same pecety, a to z pewnością nie zachęciło klientów do większych zakupów. Według europejskiego SCC największe problemy związane z dostępnością dysków są wciąż dopiero przed nami.

Warto zauważyć, że o ile Intel intensywnie stara się o zdobycie mobilnego rynku, w przypadku AMD sytuacja wygląda o wiele mniej korzystnie. W ubiegłym roku to firma Apple była największym kupcem półprzewodników, co zdaniem instytutu badawczego Gartner wskazuje jednoznacznie na rozpoczęcie ery "post PC", w której użytkownicy mają coraz rzadziej wykorzystywać swoje komputery biurkowe.

W ciągu ostatniego roku akcje AMD staniały o 13% i to pomimo niewielkiego wzrostu przychodów w tym okresie (o 2% do 1,69 miliarda dolarów). Analitycy szacują, że marcowy kwartał zostanie już zamknięty ze spadkiem przychodów o około 8% w stosunku do wcześniejszych trzech miesięcy.

Czytaj także: Western Digital może mieć problemy z przejęciem Hitachi


Źródło: Reuters
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031