AMD chce wejść w tablety

03-02-2012, 07:10

Nie jest tam obecny Intel, a rynek gwarantuje znacznie wyższe marże niż w przypadku smartfonów, gdzie jest o wiele silniejsza konkurencja. AMD zmienia strategię.

Firma AMD, jeden z kluczowych graczy na rynku mikroprocesorów, zmienia strategię. Do tej pory nacisk kładziony był na dostarczanie produktów przede wszystkim do laptopów. Teraz ma być inaczej. O nowych planach firmy mówił Rory Read, nowy dyrektor generalny AMD. Wykorzystane w tym celu mają być pozycja oraz technologia z sektora komputerów osobistych. Firma zamierza wejść na rynek tabletów.

Czytaj także: AMD spodziewa się trudności

Rośnie on na tyle szybko, że możliwe jest osiągniecie na nim przyzwoitej stopy zwrotu z inwestycji. Z drugiej strony nieobecny jest tam Intel, który ma spore problemy z tym, by skorzystać na mobilnej rewolucji - dopiero teraz chce on wejść na szerszą skalę na rynek smartfonów. Tam z kolei nie wybiera się AMD. Read twierdzi, że jest tam zbyt tłoczno, a marże są niskie - podaje agencja Reuters.

Jest on zdania, że sytuacja ta stanowi ogromną szansę dla takich firm, jak jego. Jest to także okazja, by zwiększył się poziom innowacyjności na rynku, skoro nie będzie on zdominowany przez jednego gracza. Status quo zostanie przełamane - dodał Read. Oprócz urządzeń mobilnych, Advanced Micro Devices chce większy nacisk położyć na usługi świadczone w chmurze, a także na kraje rozwijające się, w tym przede wszystkim Chiny.

W tym roku nie należy jednak spodziewać się wielkich fajerwerków. Ponieważ kondycja finansowa firmy nie jest najlepsza, wysiłek pracowników ma zostać skupiony na wykonaniu dotychczas obowiązujących planów, a nie wprowadzaniu na rynek nowych technologii.

Czytaj więcej: AMD zwolni do 2012 roku 10% swoich pracowników

Zarówno Intel, jak i AMD nie mogą trzymać się rynku pecetów, który od pewnego czasu się kurczy. Oprócz tego coraz śmielej poczyna sobie tam firma Qualcomm, która planuje wprowadzić do sprzedaży procesory dla mniej wymagających komputerów. Z kolei w smartfonach i tabletach najczęściej instalowane są procesory brytyjskiej firmy ARM.


Źródło: Reuters
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031