Allegro: Odpowiedzialność za "Juniorów" bierzemy na siebie

27-07-2009, 11:56

"Dopuszczenie osób niepełnoletnich do udziału w serwisie to jest nasza decyzja i to głównie my jako serwis bierzemy na siebie jej konsekwencje" – powiedział Dziennikowi Internautów Daniel Wojtczak z serwisu Allegro. Przedstawiciel największej w Polsce platformy aukcyjnej dodał jednak, że nie jest wykluczone wprowadzenie dodatkowej weryfikacji dla "Juniorów" w przyszłości.

DI: Czy Allegro ma 100% pewność, że ograniczenia wprowadzane dla osób niepełnoletnich są wystarczająco zgodne z prawem? Czy przeprowadzanie transakcji o wartości 500 zł można zdaniem Allegro uznać za "drobną umowę"?

Daniel Wojtczak, Specjalista w Dziale Zaufanie i Bezpieczeństwo Allegro: Odpowiadając na pierwszą część pytania - tak, mamy 100% pewność, że ograniczenia wprowadzone dla osób niepełnoletnich są zgodne z prawem. Przygotowując ten projekt, opieraliśmy się na doktrynie i orzecznictwie sądów dotyczących zdolności do podejmowania czynności prawnych przez osoby niepełnoletnie.

Odnośnie drugiej części pytania - zwróćmy uwagę, iż zachowania zakupowe młodzieży (zarówno w internecie, jak i w tradycyjnym handlu) są rozmaite i zależą zarówno od sytuacji materialnej, jak i wielu innych czynników. Kwestia wysokości limitu jest względna. Kodeks Cywilny nie precyzuje w żaden sposób kwoty, od jakiej umowa przestaje dotyczyć "drobnych bieżących spraw życia codziennego". A przecież w wielu przypadkach osoba niepełnoletnia dokonująca zakupów za kwotę kilkuset złotych w sklepie stacjonarnym nie budziłaby większych emocji u Sprzedającego.

DI: Czy Allegro będzie zawieszać konta tym użytkownikom, którzy żądają od osób niepełnoletnich zgody opiekuna na przeprowadzenie transakcji?

DW: Nie jest mi znany przypadek, by doszło do zawieszenia konta z tego powodu. Z pewnością będziemy się starali wszelkimi sposobami przekonywać Sprzedających, że nie mogą jednakowo traktować wszystkich użytkowników kont "Junior". Z czasem większość z nich na pewno sama zrozumie, że udostępnienie aukcji dla kont "Junior" jest dla nich korzystne, bo zyskują nowych klientów.

Tymczasem jednak nie możemy pozwolić, by udzielona osobom niepełnoletnim przez serwis możliwość dokonywania zakupów była z góry ograniczana przez Sprzedających. Żądanie zgody opiekuna ustawowego może mieć miejsce jedynie w wyjątkowych sytuacjach, nie każdorazowo. Problem podobnych zapisów jest nam dobrze znany i zauważyliśmy, że najczęściej umieszczają go na swoich aukcjach osoby handlujące drobnymi przedmiotami. Każdy chyba przyzna, że żądanie w takiej sytuacji "notarialnie potwierdzonej zgody" i do tego w trybie natychmiastowym lub jakimś nierealnym terminie jest co najmniej niestosowne. Przykładowo Wasz czytelnik ustalił, nie wiedzieć na jakiej podstawie, termin 6 godzin, podczas gdy nasz Regulamin daje stronom 7 dni na kontakt po zawarciu transakcji. Dodatkowo żąda: "W przypadku sprzedaży przedmiotów oddanych małoletniemu do wyłącznej dyspozycji wymagane jest pisemne potwierdzenie tego faktu przez Przedstawiciela Ustawowego", choć nikt go nie zmusza, by kupował cokolwiek od użytkowników niepełnoletnich. Wyobraźmy sobie młodego człowieka, który chce kupić na aukcji zwykłą książkę lub długopis i napotyka na takie bariery. Każdy chyba przyzna, że to absurd niemający żadnego uzasadnienia w prawie. Dlatego zapis ten został uznany za niezgodny z Regulaminem i użytkownik otrzymał ostrzeżenie.

DI: Czy jeśli sprzedawca nie chce handlować z "Juniorami", to czy nie powinien mieć możliwości zablokowania lub ograniczenia transakcji zawieranych z nimi?

DW: W biznesie, jakim jest sprzedaż internetowa, jak i w każdej innej działalności handlowo-usługowej, to klienci wybierają sobie Sprzedających, a nie odwrotnie. Zwykle jest tak, że Sprzedający się cieszy, jeśli klient wybrał właśnie jego, bo dzięki temu sprzedał swój towar i zarobił. Dlatego dawanie takiego wyboru nie miałoby większego uzasadnienia. Dopuszczenie osób niepełnoletnich do udziału w serwisie to jest nasza decyzja i to głównie my jako serwis bierzemy na siebie jej konsekwencje, a jesteśmy przekonani, że w ostateczności będzie to z korzyścią dla wszystkich, a głównie dla tych, którzy w naszym serwisie handlują.

DI: Czy Allegro nie rozważa wprowadzenia dla "Juniorów" dodatkowej weryfikacji tzn. zgody opiekuna?

DW: Proszę pamiętać, że:

a. Stosownie do art. 20 Kodeksu cywilnego osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego  - za takie przyjęliśmy umowy poniżej 500 zł.

b. Zgodnie  art. 21 k.c. osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem.

c. Stosownie do art. 22 k.c., jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych odda jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą.

Natomiast nie widzimy przeszkód, by osoba pełnoletnia zawierająca umowę z "Juniorem" żądała potwierdzenia od przedstawiciela ustawowego transakcji za kwotę przewyższającą 500 zł (powyżej wprowadzonego przez Allegro ograniczenia). Na bieżąco monitorujemy rozwój sytuacji i jeśli uznamy, że zaszła taka konieczność, to dodatkowa weryfikacja zostanie wprowadzona. Natomiast na dzień dzisiejszy nie widzimy takiej potrzeby, szczególnie że stawianie zbyt wielu wymogów przy rejestracji mogłoby zniechęcić osoby niepełnoletnie do rejestracji lub częściej legalizowania swoich kont na Allegro. Proszę zwrócić uwagę, że jednym ze źródeł powodzenia naszego i podobnych serwisów jest fakt, że można szybko i w łatwy sposób zarejestrować u nas konto. Jest oczywiste, że gdybyśmy nagle wprowadzili okienka z kolejkami i obowiązkiem wypełniania stosu formularzy i dołączania pliku dokumentów, to bardzo szybko nastąpił spadek liczby nowych użytkowników.

DI: Czy zgodzicie się Państwo ze stwierdzeniem czytelnika, że "Kodeks Cywilny nie jest zgodny z regulaminem"?

DW: Po pierwsze to nasz regulamin musi być zgodny z Kodeksem Cywilnym, a nie odwrotnie i tak jest. Wprowadzenie zmiany poprzedziło przeprowadzenie dogłębnej analizy przepisów. Wszystkie zapisy naszego regulaminu są zgodne z polskim prawem.

DI: Jeśli okaże się, że jakaś transakcja została zawarta bez wiedzy opiekuna i pojawią się problemy, czy Allegro będzie pomagać w dochodzeniu roszczeń od opiekuna?

DW: Allegro będzie pomagać w zakresie określonym przez nasz regulamin oraz przepisy polskiego prawa.

DI: Czy Allegro zgodzi się ze stwierdzeniem, że umożliwienie handlu "Juniorom" to rezygnacja z bezpieczeństwa na rzecz większych zarobków dla Allegro?

DW: Zmiana, jaką jest wprowadzenie konta "Junior", przyniesie korzyść wszystkim. Konta "Junior" w gruncie rzeczy zwiększają bezpieczeństwo, bo dotychczas dorośli użytkownicy zawierali transakcje z osobami niepełnoletnimi, często nawet o tym nie wiedząc. Osoby takie korzystały z kont zarejestrowanych na nieświadomych zaistnienia tego faktu rodziców. W rzeczywistości były to konta zarejestrowane zgodnie z regulaminem, zweryfikowane, ale wykorzystywane przez nieletnich. W chwili obecnej te konta będą oznaczone i będzie jasne, kto jest kim.

Przychody Allegro są w oczywisty sposób związane z obrotami naszych Użytkowników. Nie zarabiamy pieniędzy na sprzedaży reklam czy ilości Użytkowników. Aby wzrosły nasze obroty, muszą wzrosnąć obroty Sprzedających. To prosta zależność. Twierdzenie zawarte w pytaniu świadczyłoby o naszym braku instynktu przetrwania. Nasz sukces jest wprost zależny od sukcesów naszych Sprzedających. Warto pamiętać o tym, oceniając nasze działania marketingowe i promocyjne mające przyciągnąć do serwisu kolejnych Kupujących. Przynoszą one korzyści zarówno Sprzedającym, jak i samemu serwisowi.


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031