Alarmujący wzrost kradzieży danych w internecie

22-01-2007, 18:21

Dane osobowe internautów są niezwykle cenne dla cyberprzestępców. Świadczy o tym m.in. błyskawicznie zwiększająca się liczba keyloggerów oraz alarmów phishingowych - informuje McAfee. Zdaniem analityków tej firmy, którzy przygotowali raport o najnowszych tendencjach w tym obszarze, dramatyczny wzrost liczby kradzieży tożsamości w Sieci ma również coraz większy wpływ na gospodarki państw na całym świecie.

ciąg dalszy...

Raport prezentuje także opisy najnowszych przypadków kradzieży tożsamości na całym świecie. Dokonano ponadto analizy typów przestępców i organizacji zajmujących się tego rodzaju cyberprzestępstwami, a także celów, które im przyświecają - od osiągania korzyści finansowych po ułatwiania działań terrorystycznych.

Znajdziemy tam również kilka praktycznych wskazówek minimalizujących ryzyko stania się ofiarą phisherów - a tym samym pozwalających zapobiegać kradzieżom tożsamości. Specjaliści McAfee przypominają:

 • Nie należy przekazywać swoich danych osobowych przez telefon, e-mail, czy komunikator, chyba, że sami zainicjowaliśmy kontakt. Należy przy tym pamiętać, że oszuści często podszywają się pod przedstawicieli banków, operatorów telefonicznych, ubezpieczeniowych, a nawet agentów rządowych. W przypadku inicjacji kontaktu powinniśmy korzystać z danych teleadresowych podanych na oficjalnych wyciągach bankowych, czy innych wiarygodnych dokumentach.


 • Należy uważnie monitorować swoje konta bankowe i rachunki kart kredytowych, szczególnie jeśli wyciągi nie przychodzą do nas w ustalonym wcześniej z daną instytucją czasie. Należy także jak najszybciej wyjaśniać z obsługą tych instytucji wszelkie podejrzane transakcje, które zaobserwowaliśmy na naszych rachunkach.


 • Nie powinniśmy nosić przy sobie dokumentów oraz kart, których aktualnie nie potrzebujemy


 • Nie należy pozostawiać w miejscach publicznych swoich kart płatniczych, ani wydruków z bankomatów oraz terminali. Dokumenty transakcji najlepiej zniszczyć, jeśli nie są nam już potrzebne.


 • Należy uważać na podejrzaną korespondencję e-mail i strony WWW podszywające się pod legalną działalność tylko po to, aby zdobyć dane osobowe


 • Powinno się unikać otwierania linków oraz załączników zawartych w podejrzanych w listach e-mail. Jeżeli mamy chęć rzeczywiście dostać się na stronę firmy - najlepiej uważnie wpisać jej adres do przeglądarki


 • Nigdy nie zaszkodzi odrobina podejrzliwości i nie klikanie w linki czy otwieranie załączników, nawet jeśli e-mail, czy wiadomość na komunikatorze zostały wysłane przez znaną nam osobę


 • Warto zaopatrzyć się w oprogramowanie zabezpieczające: antywirusa, program antyspamowy i firewall. Nie muszą być to koniecznie komercyjne aplikacje - jest wiele dobrych, darmowych programów tego typu.


 • Należy dbać o jak najszybsze instalowanie dostępnych aktualizacji swojego oprogramowania oraz systemu operacyjnego.


 • Należy rozważnie publikować w internecie swój adres e-mail oraz numer komunikatora


 • Powinno się dokładnie kasować dane z komputera, którego się pozbywamy


 • Należy zawsze upewniać się, że strony na których chcemy zostawić nasze dane osobowe są skutecznie zabezpieczone


 • Warto stosować skomplikowane, silne hasła dostępowe do różnych usług oraz kont, i co kilka tygodni je zmieniać

Raport zawiera też podpowiedzi dla pracodawców chcących uchronić swoich pracowników przed cyberprzestępcami. Pełną treść dokumentu w języku angielskim znajdziecie na stronie:

McAfee: Raport na temat kradzieży tożsamości (dokument w j.angielskim)


-->
Źródło: McAfee
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031