Akty normatywne ogłaszane elektronicznie

17-06-2010, 14:21

Wydawanie dzienników urzędowych tylko w formie elektronicznej przewiduje projekt ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, z którym można się zapoznać na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Sam sposób opublikowania projektu ustawy może zwracać uwagę na istotne kwestie.

Projekt ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych można znaleźć wraz z uzasadnieniem na stronach RCL. Rzuca się w oczy to, że dokumenty opublikowano w postaci plików DOC, co automatycznie nasuwa pytanie o interoperacyjność i standardy publikowania dokumentów.

Projekt ustawy przewiduje publikowanie w formie elektronicznej aktów normatywnych i dzienników urzędowych, z wyłączeniem Dziennika Urzędowego Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B". Dla każdego dziennika urzędowego wydawanego w formie elektronicznej organ wydający ma prowadzić "odrębną stronę internetową".

>>> Czytaj: Księgi wieczyste dostępne online

Podstawą do ogłoszenia aktu normatywnego albo innego aktu prawnego ma być akt w formie dokumentu elektronicznego, opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Podstawą do ogłoszenia orzeczenia ma być jego odpis w formie dokumentu elektronicznego, który zawiera w swojej treści poświadczenie zgodności z oryginałem oraz jest opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Wymagania techniczne dotyczące dokumentów, dzienników urzędowych i środków komunikacji używanych do ich udostępniania ma określić Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia. Te wymagania muszą być dobrane tak, aby zapewnić jednolitość dokumentów, ale również ich "powszechną dostępność".

Ustawodawca twierdzi, że ogłaszanie aktów prawnych w formie dokumentu elektronicznego usprawnia proces publikacji, a forma elektroniczna dzienników urzędowych zapewnia powszechny, nieskomplikowany dostęp do nich (to rodzi pole do dyskusji). W uzasadnieniu stwierdzono, że ustawa nie będzie miała większego wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, choć łatwy dostęp do dzienników urzędowych może mieć znaczenie dla przedsiębiorców.

>>> Czytaj: Od dziś rewolucja w e-administracji... teoretycznie


Źródło: RCL
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31