Adresy .EU z ogonkami, po grecku, cyrylicą...

10-12-2009, 13:34

Od dzisiaj można zarejestrować nazwy stron internetowych w domenie .eu przy użyciu liter ze wszystkich 23 języków urzędowych Unii Europejskiej. Oznacza to, że rejestrujący mogą stosować znaki diakrytyczne, a także nazwy pisane alfabetem greckim lub cyrylicą (np. www.διαδίκτυο.eu lub www.роуминг.eu).

Do dzisiaj rejestrujący nazwy domen w domenie .eu mogli wykorzystywać 26-liter alfabetu łacińskiego, cyfry od 0 do 9 i znak "-".Teraz możliwa jest rejestracja nazw domen zawierających pełen zestaw różnych znaków stosowanych w poszczególnych językach urzędowych UE. Jest to możliwe dzięki nowym zasadom unijnym przyjętym przez Komisję Europejską w czerwcu 2009 r.

Teraz w domenie .eu można będzie rejestrować nazwy zawierające litery takie, jak à, ą, ä, ψ lub д. Obywatele, przedsiębiorstwa i organizacje unijne będą mogły rejestrować nazwy domen w alfabetach innych niż łaciński, co jest niezwykle ważne dla języków takich, jak grecki i bułgarski. Ponadto użytkownicy hiszpańskiego i baskijskiego będą mogli zarejestrować nazwy z literą "ñ", zaś użytkownicy posługujący się francuskim, portugalskim i katalońskim będą mogli użyć litery "ç".

Komisja prowadzi również prace nad jak najszybszym wprowadzeniem wariantów międzynarodowej nazwy domeny najwyższego poziomu .eu (tzn. ".eu" w alfabecie greckim i cyrylicy). O planach Komisji komisarz Reding poinformowała dyrektora generalnego ICANN pana Roda Beckstroma podczas Forum Zarządzania Internetem w listopadzie.

>> Czytaj także: Domeny krajowe - więcej faktów, mniej emocji

Kiedy ICANN zatwierdzi międzynarodową nazwę domeny najwyższego poziomu .eu, rejestrujący w Unii Europejskiej będą mogli zarejestrować całe adresy stron internetowych w swoim alfabecie (tzn. zarówno "europa", jak i ".eu").

Do chwili obecnej zarejestrowano ponad 3 miliony nazw domen .eu. Najwięcej w Niemczech, bo ponad 922 tys. W Polsce zarejestrowano natomiast 163 tys. adresów z europejską końcówką. W latach 2007-2009 wzrost liczby takich adresów w Polsce wyniósł 60%. Domena .eu jest dziewiątą pod względem popularności domeną najwyższego poziomu na świecie.

Warto zauważyć, że cały internet czeka rewolucja związana z adresami w innych alfabetach. Więcej na ten temat w innym tekście w DI.

>>> Czytaj: ICANN: Jest zgoda na nowe adresy


Następny artykuł » zamknij

McKinnon znowu się odwołuje

Źródło: Komisja Europejska
Tematy pokrewne:  

tag Unia Europejskatag UEtag TLDtag Komisja Europejskatag domenytag .eu
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31