Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Adobe (znowu) interesuje się e-bookami

24-10-2006, 09:27

Firma Adobe zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego oprogramowania do czytania elektronicznych książek i gazet. Producent ma nadzieje, że będzie ono konkurencyjne dla coraz liczniejszych urządzeń przeznaczonych do czytania e-booków.

Oprogramowanie Digital Editions będzie dostępne do pobrania za darmo, jako dodatek do Flash Playera 9. Posłuży do wyświetlania plików PDF oraz treści sformatowanych za pomocą XHTML. Wiadomo już, że program nie będzie posiadał wszystkich funkcji wyświetlania PDF dostępnych w Acrobat Readerze.

Przedstawiciele Adobe liczą na to, że Digital Editions będzie używane zarówno do czytania książek, jak i do czytania magazynów w formie elektronicznej. Wydawcy będą mogli skorzystać z możliwości dołączania animacji Flash do swoich wydań.

Specyficzną cechą nowego oprogramowania będzie możliwość jak najlepszego dopasowania tekstu do ekranu urządzenia. Przykładowo program sam zadecyduje, czy wyświetlać tekst w dwóch, czy w trzech kolumnach.

Oprogramowanie Digital Editions będzie dostępne najpierw w wersji beta dla systemu Windows. Potem pojawi się wersji dla Mac OS X. Wersja dla Linuksa również jest w planach i pojawi się po udostępnieniu odtwarzacza Flash Player 9 dla tego systemu. Planowane jest również udostępnienie wersji dla urządzeń przenośnych.

Wraz z udostępnieniem oprogramowania Digital Editions Adobe udostępni technologię DRM dla wydawców e-książek - Adobe Digital Editions Protection Service.

E-booki wracają?

W ostatnim czasie możemy zaobserwować zwiększone zainteresowanie producentów elektronicznymi książkami i czasopismami. Podobną rzecz dało się zaobserwować na początku lat 90-tych, ale potem zainteresowanie e-bookami malało.

Przedstawiciele Adobe wierzą, że teraz książka elektroniczna znów ma szanse. Liczą oni na to, ze ich nowe oprogramowanie pomoże w popularyzacji czytania e-booków na coraz popularniejszych laptopach i urządzeniach przenośnych.

Inne firmy zamiast atakować istniejące platformy sprzętowe, próbują tworzyć własne, wyspecjalizowane czytniki. Firma Sony na targach Consumer Electronics Show przedstawiła czytnik z wyświetlaczem E-ink, dzięki któremu czytanie książki elektronicznej przypomina czytanie zwykłego druku.

W kwietniu br. Bill Gates przedstawił elektroniczny czytnik wiadomości, który ma połączyć zalety pisma online z siłą tradycyjnego druku. Czytnik ma imitować rzeczywisty układ strony w gazecie, ale ponadto oferuje interaktywne reklamy i narzędzia do pomiaru poczytności.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: CNET