ACTA: Kolejna runda i więcej niepewności

28-06-2010, 11:51

Dziś rusza kolejna runda rozmów o ACTA, tym razem w Lucernie, w Szwajcarii. Członkowie grup przeciwnych porozumieniu spotkają się z negocjatorami, ale raczej trudno oczekiwać, aby coś przełomowego z tego wynikło. W poprzednich spotkaniach tego typu unijni negocjatorzy nie mogli przekonać, że ACTA nie wiąże się z zagrożeniami.

Dziś przedstawiciele 11 stron wznowią dyskusję o ACTA - antypirackim porozumieniu międzynarodowym, które przez dwa lata powstawało w całkowitej tajemnicy przed obywatelami krajów będących potencjalnymi sygnatariuszami. Twórcom ACTA może zależeć na tajemnicy, bo porozumienie zawiera wiele kontrowersyjnych zapisów. Może np. zmusić dostawców internetu do filtrowania treści w imię ochrony praw autorskich. 

>>> Czytaj więcej o ACTA w DI

Ostatnio wiele się mówi na temat możliwego wpływu ACTA na prawo i rynek. Twórcy porozumienia zapewniają, że nie będzie ono zagrażać prawom podstawowym obywateli, ale zapewnienia te nie są popierane rzeczowymi argumentami. Organizacje takie, jak RIAA lub MPAA, popierają porozumienie, bo będzie ono dobre dla interesów wytwórni muzycznych i filmowych.

Organizacje skupiające się na prawach obywateli krytykują ACTA, wskazując niebezpieczeństwa w konkretnych zapisach. Ostatnio również eksperci w dziedzinie prawa zebrani w Washington College of Law przyznali, że zaprezentowany opinii publicznej szkic ACTA może być niebezpieczny. 

>>> Czytaj: ACTA: krytyka ekspertów i kolejny przeciek

Dwa dni temu z francuskimi negocjatorami spotkali się przedstawiciele dwóch organizacji przeciwnych ACTA - La Quadrature du Net (grupa obywatelska śledząca inicjatywy legislacyjne) oraz April (organizacja promująca wolne oprogramowanie). Ze wspólnego komunikatu tych organizacji wynika, że przedstawiciele francuskich władz nie potrafili w czasie rozmów udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi na niepokojące pytania.

Zdaniem La Quadrature du Net i April negocjatorzy nie potrafili zagwarantować, że proponowana polityka wobec dostawców usług internetowych nie będzie miała wpływu na prawa podstawowe użytkowników. Jest więc możliwe, że powstanie "prywatna policja praw autorskich". 

ACTA nie przewiduje też interoperacyjności "zabezpieczających środków technicznych", czyli DRM. To oznacza, że w przyszłości użytkownicy np. wolnego oprogramowania mogą być zmuszeni do obchodzenia zabezpieczeń, aby mieć normalny dostęp do dóbr kultury. ACTA może stworzyć szereg niepewnych prawnie procedur wokół wolnego oprogramowania. 

Ze spotkania wynika też, że ACTA zawiera takie zapisy prawne, które dopiero będą przedmiotem analiz na poziomie europejskim. Według La Quadrature du Net negocjatorzy "pośrednio potwierdzili", że ACTA wzmocni takie zapisy i utrudni ich modyfikację.

Na wczorajszym spotkaniu sprzeciw wobec ACTA się nie kończy. Dziś rusza kolejna runda negocjacji w Lucernie. Jutro będą odbywały się dyskusje m.in. na temat praw autorskich w środowisku cyfrowym oraz dotyczące zapisów karnych w ACTA. Te tematy będą kontynuowane pojutrze, a 1 lipca negocjacje się zakończą i dowiemy się, jakie dalsze kroki będą chcieli podjąć twórcy porozumienia.

Członkowie organizacji Act Up-Paris oraz La Quadrature du Net zapowiadają dalsze spotkania z negocjatorami. Chcą przekonać ich, że prace nad porozumieniem trzeba powstrzymać. W ich opinii ACTA jest koktajlem najbardziej represyjnych rozwiązań w zakresie prawa autorskiego, jakie powstały w UE i USA.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że ostatecznego kształtu ACTA nikt nie zna. Zawsze można powiedzieć, że trzeba poczekać na kolejne komunikaty i warto zachować spokój. Trudno jednak nie zauważyć, że negocjatorzy tak ważnego porozumienia dyskutują potajemnie i ograniczają się do krótkich komunikatów w rodzaju "nic złego wam nie zrobimy". Twórcy ACTA rzadziej niż przeciwnicy odnoszą się do konkretnych zapisów w szkicu. Ich argumenty nie mają merytorycznego wsparcia. Czy kolejna runda negocjacji to zmieni?

>>> Czytaj: Nie wszystkich europosłów obchodzi ACTA. Co z tym zrobić?


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031