ACTA: Jutro ważna decyzja w sprawie prac Parlamentu Europejskiego

26-03-2012, 13:52

Debata o ACTA może zostać zamrożona. To nie będzie dobre, bo sprawa przycichnie i wróci w innym momencie, być może bardziej dogodnym dla ACTA. Decyzję w tym zakresie może podjąć jutro komisja INTA, której posiedzenie nie jest tak mocno nagłośnione, jak wcześniejsze imprezy Parlamentu Europejskiego związane z ACTA.

Trwają prace nad ACTA w Parlamencie Europejskim - wszyscy o tym wiemy, bo Parlament bardzo się tym chwalił, obiecywał przejrzystość, organizował publiczne warsztaty itd. Służby prasowe Parlamentu mniej uwagi poświęcały temu, że dyskusja w sprawie ACTA może zostać zamrożona, co nie będzie dobre. Parlament powinien bowiem odrzucić porozumienie lub poprzeć je, biorąc na siebie polityczną odpowiedzialność za podjętą decyzję.

Jest jeszcze jedna możliwość - komisja Parlamentu Europejskiego odpowiedzialna za handel (INTA) może odesłać ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ale jeśli to zrobi, debata w europarlamencie stanie. ACTA będzie czekać na lepszy moment, być może taki, w którym temat ten nie będzie tak nagłośniony jak dziś.

Czytaj: Parlament Europejski może zamrozić sprawę ACTA, zamiast odrzucić traktat

Teraz pytanie za 10 punktów. Kiedy odbędzie się posiedzenie komisji INTA poświęcone ACTA? Hmmm... Parlament Europejski do tej pory chwalił się takimi posiedzeniami, ale teraz nie ma na ten temat ani słowa w dziale "Aktualności" na stronie Parlamentu. Możemy też zajrzeć na specjalną stronę PE o ACTA. Ta strona miała być aktualizowana na bieżąco, aby obywatele mogli śledzić prace nad kontrowersyjnym porozumieniem. W chwili pisania tego tekstu nie ma ani słowa o posiedzeniu komisji INTA.

Trzeba więc zajrzeć do kalendarza prac komisji INTA. Długi dokument, więc zwyczajem internautów wciskamy Ctrl+F i wpisujemy "acta". To słowo nie występuje w dokumencie, więc może nam się wydawać, że komisja nie będzie się zajmowała porozumieniem ACTA w najbliższych dniach. Będziemy jednak w błędzie - 28. punkt obrad dotyczy właśnie ACTA (Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi...). Posiedzenie w tej sprawie ma się odbyć jutro (27 marca 2012 r.)

To dziwne, że Parlament Europejski unika skrótu ACTA. Może to nieistotne, ale w przypadku innych porozumień skróty są zawsze stosowane, także w kalendarzu prac.

Komisja INTA będzie się zastanawiać nad tym, czy nie skierować ACTA do Trybunału Sprawiedliwości oraz czy nie zadać dodatkowych pytań Komisji Europejskiej. Obydwie propozycje mają na celu zyskanie na czasie. Stanowisko KE jest dobrze wszystkim znane, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości i tak ma się zająć zbadaniem ACTA na wniosek Komisji Europejskiej

Organizacje obywatelskie już apelowały do europosłów o to, aby nie zamrażać debaty nad ACTA. Gdyby jednak to się udało, warto zaapelować do obywateli, aby byli oni wyczuleni na temat ACTA. Wielu osobom samo słowo "ACTA" mogło się znudzić. Wiele osób może uznać, że jest to już nieaktualne. Być może twórcy ACTA właśnie na to liczą.

Czytaj: Negocjatorzy ACTA boją się o swoje bezpieczeństwo?


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31