ACTA: Allegro sceptyczne

24-01-2012, 17:15

Allegro stoi na stanowisku, że przyjęcie ACTA w jej obecnej formie może rodzić bardzo poważne skutki dla rozwoju polskiego handlu elektronicznego. Są też wątpliwości co do tego, czy aby na pewno umowa nie naruszy praw podstawowych.

Grupa Allegro, operator największej polskiej platformy aukcyjnej, a także istotny gracz na rynku e-handlu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, zajęła stanowisko w sprawie ACTA i potencjalnego podpisania przez Polskę traktatu, co miałoby nastąpić w najbliższy czwartek w Tokio. Firma apeluje o rozważne i oparte na rzeczowych konsultacjach rozpatrzenie udziału Polski w podpisaniu i ratyfikowaniu ACTA.

Czytaj więcej: Wszystko o ACTA (2008-2012)

Ze względu na specyfikę rynku, na którym Allegro działa, ma ono do czynienia z ochroną własności intelektualnej. Zajmuje się tym program Współpracy w Ochronie Praw, który pozwala na prawidłową ocenę legalności przedmiotów pojawiających się w serwisie. Z tego powodu problemy miał chociaż największy na świecie serwis aukcyjny - eBay. Firma podkreśla, że współpracuje także z licznymi instytucjami i stowarzyszenia, co sprawia, że posiada ona szeroką wiedzę oraz doświadczenie w zakresie własności intelektualnej.

Przemysł Budkowski, dyrektor Grupy, o ile podkreśla dużą wagę zapewnienia właściwej ochrony posiadaczom praw własności intelektualnej, o tyle już jest bardzo sceptyczny, czy w jakikolwiek sposób pomoże w tym przystąpienie Polski do ACTA w jej aktualnym brzmieniu. Dodaje on, że eksperci pracujący dla Allegro są zdania, że brak rozpatrzenia wszelkich konsekwencji wiążących się z wejściem w życie umowy, doprowadzić może do istotnych kolizji z obecnie obowiązującym prawem, w tym zwłaszcza z tymi, które dotyczą praw i wolności osobistych oraz ekonomicznych.

Allegro zwraca także uwagę na niezwykle istotny aspekt - sposób, w jaki ACTA definiuje prawo posiadaczy praw do własności intelektualnej do uzyskania informacji o internautach. Mówi się bowiem o domniemaniu naruszenia prawa, co jest sprzeczne z obowiązującymi już przepisami, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zdaniem przedsiębiorstwa przyjęcie ACTA w takiej formie skutkować może ograniczeniem rozwoju handlu elektronicznego w naszym kraju, na co do tej pory nie mogliśmy narzekać.

Czytaj także: Uważaj, jak sprzeciwiasz się ACTA


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930