Absolvent kusi: pozwól pracy znaleźć siebie

19-08-2009, 20:24

Szukać pracy czy może lepiej dać się znaleźć pracodawcy? Nowy serwis rekrutacyjny Absolvent.pl, stworzony przez studentów dla studentów, wyszedł z tego drugiego założenia i odwrócił proces rekrutacji.

Pomysł na stworzenie portalu Absolvent.pl zrodził się w głowach dwóch studentów warszawskich uczelni - Damiana Foka i Dominika Wieganda. Swój projekt promują oni hasłem "Daj się znaleźć", gdyż jak twierdzą "Z pomocą tego portalu użytkownik nie szuka pracy - to praca szuka jego". Główne zadanie, jakie postawili sobie twórcy strony, to skatalogowanie jak największej liczby studentów i absolwentów uczelni wyższych.

Użytkownicy, tworząc profile na Absolvent.pl, powiększają tym samym bazę danych dla potencjalnych pracodawców. Dla studentów i absolwentów serwis jest bezpłatny, podobnie jak dostęp do bazy szukających pracy dla pracodawców.

Poszukując odpowiedniego pracownika, pracodawca może przy pomocy odpowiednich filtrów sprecyzować swoje potrzeby i wymagania. Kiedy trafi na odpowiedniego kandydata, kontaktuje się z nim. Co ważne, to studenci i absolwenci decydują, czy danej firmie chcą udostępnić swój pełny profil. Firma płaci dopiero w momencie udostępnienia przez kandydata jego pełnych danych kontaktowych.

Czy pomysł z odwróceniem standardowego procesu rekrutacji internetowej okaże się hitem? Biorąc pod uwagę dużą ilość portali pracy, na pewno nie będzie to łatwe. Niewątpliwie jednak może stanowić ułatwienie dla osób poszukujących pracy. Jest to również kolejny serwis, w którym można zamieścić swoje CV, a zatem zwiększyć prawdopodobieństwo, że jakiś pracodawca kiedyś na nie trafi i może mu się nawet spodoba.

Zdaniem twórców Absolvent.pl jednym z atutów serwisu jest właśnie to, że zamieszczając swój profil w serwisie, student nie musi tracić czasu na przeglądanie ofert oraz wypełnianie aplikacji, a jednocześnie może uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym. Czy jednak warto całkowicie zdawać się na pracodawców i brać tylko to, co nam zaproponują, zamiast samemu wybrać sobie firmę, w której chcemy pracować i tam właśnie skierować swoją ofertę? Dla niektórych zapewne taki system będzie idealny, a serwisów rekrutacyjnych jest już na polskim rynku tyle, że każdy znajdzie odpowiadający mu model poszukiwania pracy.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy