FIFA żąda narzędzi cenzury z okazji Mistrzostw Świata - AWI

12-06-2014, 12:57

Przy tegorocznym mundialu ochrona praw autorskich jest tak ważna, że FIFA jeszcze przed mistrzostwami rozesłała do operatorów stron prośby o usuwanie materiałów pirackich oraz o... udostępnienie narzędzi do cenzury.

To kolejny tekst z cyklu Absurdy własności intelektualnej (AWI).
* * *

Dziennik Internautów od lat obserwuje, że przy kolejnej ważnej imprezie sportowej jak mundial czy olimpiada rośnie znaczenie praw autorskich. Organizatorzy tych imprez coraz bardziej lubią przypominać, że wszystkie sportowe ideały schodzą na drugi plan, a na pierwszym miejscu jest megawidowisko, z którym łączą się prawa autorskie, znaki towarowe itd.

Oczywiście należało się spodziewać, że i w tym roku na stronach internetowych pojawią się "nielegalne" treści z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014. Należało się też spodziewać, że FIFA i inni posiadacze praw będą próbować je usuwać. Mimo to nie spodziewaliśmy się, że FIFA jeszcze przed startem mistrzostw zacznie rozsyłać do niektórych stron antypirackie wezwania.

FIFA żąda narzędzi cenzury

Jak podaje TorrentFreak, niektóre serwisy oferujące usługi streamingu otrzymały listy od FIFA z informacją o tym, że powinny spodziewać się, iż ich użytkownicy będą publikować pirackie materiały. FIFA uważa, że operatorzy stron powinni te materiały rozpoznać i od razu usunąć, bez specjalnych wezwań. Organizacja załączyła do swojego pisma informacje o rozkładzie meczów, aby ułatwić rozpoznawanie treści do usunięcia.

Co chyba najciekawsze, FIFA domaga się od operatorów stron udostępnienia usługi lub specjalnego narzędzia, dzięki któremu firma NetResult (współpracująca z FIFA) miałaby możliwość natychmiastowego usuwania treści uznanych za pirackie (sic!).

Kopię fragmentu listu FIFA można zobaczyć w serwisie TorrentFreak, w tekście pt. FIFA THREATENS ‘PIRATE SITES’ OVER ILLEGAL WORLD CUP STREAMS.

grafika

Próba ominięcia notice and takedown?

Działanie FIFA na pierwszy rzut oka wydaje się "dbaniem o swoje prawa", ale jeśli głębiej się nad tym zastanowić, jest to istny absurd.

Z zasady zakłada się, że dostawca e-usługi może nie wiedzieć, że ktoś publikuje na jego stronie materiał "piracki". Dlatego właśnie prawo nie wymaga od e-usługodawców filtrowania treści albo sprawdzania wszystkich treści przed publikacją. Dopiero gdy taki "piracki" materiał się pojawi i posiadacz praw autorskich rozpozna go jako swój, można zgłosić materiał do usunięcia. Dopiero po takim zgłoszeniu dostawca e-usługi staje się odpowiedzialny za usunięcie (tzw. notice and takedown).

FIFA próbuje jakby oszukać system. Z góry powiadomiła e-usługodawcę o tym, że mogą się pojawić u niego jakieś pirackie treści. W ten sposób FIFA chce nałożyć na e-usługodawcę odpowiedzialność za naruszenie, które nie nastąpiło, ale może nastąpić. Usługodawca - zdaniem FIFA - powinien się mieć na baczności i powinien filtrować treść.

Sonda
Czy FIFA powinna dostać narzędzia do cenzurowania e-usług?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Co więcej, FIFA zażądała udostępnienia specjalnego narzędzia cenzury tylko dla jej potrzeb. To już jest spora przesada. Gdyby każdy posiadacz praw autorskich mógł żądać podobnego narzędzia, działanie serwisów internetowych byłoby niemożliwe. Równie dobrze Dziennik Internautów mógłby zacząć się obawiać o to, że FIFA opublikuje na swojej stronie jakiś nasz tekst. Czy w takim razie FIFA powinna nam udostępnić narzędzie do usuwania treści ze swojej strony?

Można wątpić w to, czy odbiorcy pism od FIFA spełnią wszystkie żądania. Nie wiemy jednak, czy organizacja nie będzie próbować jakichś działań prawnych, opierając się na tym, że wcześniej rozsyłała te pisma. Zobaczymy, jak to się dalej potoczy.

--

Na koniec uwaga humorystyczna. Ludzie mówią, że logo Mundialu 2014 (to powyżej) przypomina gest "facepalm". Coś w tym jest i właśnie dlatego to logo wydaje się dobrym komentarzem do tego tekstu. 

Czytaj także: Olimpiada na Twitterze? OK, ale bez krytykowania!


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829