8.2 kroki do upragnionej dotacji

redakcja 18-07-2012, 19:29

To data warta zapamiętania. 15 października 2012 rusza ostatni w tym roku konkurs w ramach Działania 8.2 PO IG, które wspiera wdrożenia IT typu B2B w firmach. Jest o co powalczyć. Przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na 2 mln zł dofinansowania na swój projekt. Przyjdź na bezpłatne konsultacje i dowiedz się, jak zostać jednym z nich!

B2B. Trzy słowa, które definiują nowoczesne relacje biznesowe, brzmią jeszcze ciągle zagadkowo dla części polskich przedsiębiorców. Tymczasem business-to-business to po prostu nazwa zależności i kontaktów, które zachodzą między współpracującymi ze sobą firmami. Działanie 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” ma na celu pomóc przenieść te relacje do internetu. Ci, którzy skorzystali z unijnej pomocy, wiedzą, z jak dużymi korzyściami wiąże się to wsparcie. Platforma B2B jest narzędziem nieodzownym do prowadzenia naszej działalności, ponieważ dotyczy kluczowych dla nas procesów: zakupu, sprzedaży i obsługi klienta. Jednak ze względu na bardzo dużą złożoność i poziom skomplikowania, jej wdrożenie jest kosztowne. Dlatego dofinansowanie tego projektu w wysokości do 50% całej wartości jest znaczną pomocą – tłumaczy Witold Gazda, Prezes Zarządu Motoricus S.A., która w grudniu ubiegłego roku została beneficjentem Działania 8.2. Aby dołączyć do grona szczęśliwców, trzeba spełniać kilka warunków.

Kim jest wnioskodawca?

W biegu o dotacje 8.2 stanąć mogą jedynie ci przedsiębiorcy, którzy należą do sektora MSP. W praktyce oznacza to, że nie mogą zatrudniać więcej niż 250 osób na pełnych etatach, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln EUR bądź całkowity bilans roczny nie jest większy niż 43 mln EUR. Co istotne, te wymogi powinny być spełnione w ostatnim zamkniętym roku obrotowym. Po drugie, przyszli wnioskodawcy muszą wykazać, że ich projekt realizuje procesy biznesowe z zakresu business-to-business. Niezależnie od branży czy rodzaju działalności (produkcja, handel lub usługi) powinni prowadzić zatem stałą współpracę z minimum dwoma innymi firmami, a informatyzacja tych działań ma stanowić treść przyszłego projektu. Chodzi tu zarówno o kluczowych dostawców, odbiorców, dystrybutorów, jak i kooperantów czy podwykonawców. Ważne, by ich wspólne działania były potwierdzone umowami.

Optymalna ilość to 2–4 partnerów. Warto też podkreślić, że szczególną wartość mają umowy o współpracy obejmujące minimum dwa lata kooperacji, a także umowy z partnerami zagranicznymi, które są nagradzane dodatkowymi punktami – wyjaśnia Rafał Olszowski z firmy Semper Omni, która specjalizuje się w usługach doradczych związanych z wykorzystywaniem środków pomocowych Unii Europejskiej. Unijne pieniądze z Działania 8.2 mogą być przeznaczone na wszystkie wdrożenia, które dotyczyć będą wewnętrznego procesu organizacji pracy firmy. Chodzi głównie o integrację nowego oprogramowania z istniejącymi i działającymi już u wnioskodawcy i partnerów systemami informatycznymi. Czas trwania realizacji całego projektu nie może przekroczyć 24 miesięcy.

Dotacje 2012 w liczbach

Na trzeci i ostatni w tym roku konkurs w ramach Działania 8.2 przewidzianych jest 390 mln zł. Taka kwota daje większe szanse na wsparcie, niż w przypadku jakiegokolwiek innego działania realizowanego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Przedsiębiorcy mogą składać wniosek o wsparcie od 20 tys. do 2 mln zł. Biorąc pod uwagę statystyki ostatnich naborów, standardowy budżet projektu wynosi ok. 500 tys. zł. netto, co przy przyjęciu średniej stawki dofinansowania 63% daje dotację na poziomie 315 tys. zł. Doświadczenie uczy, że projekty poniżej 120 tys. zł są już poniżej progu opłacalności ze względu na nakład pracy, jaki wymagany jest do obsługi procesu aplikacyjnego w ramach POIG. Patrząc z perspektywy 3 lat pracy z takimi wdrożeniami, mogę śmiało powiedzieć, że pomimo sporej ilości formalności, jakie mieli dopełnić beneficjenci, finalnie odnieśli oni kolosalne korzyści. To powinno być najlepszą motywacją dla tegorocznych wnioskodawców – mówi Piotr Przybyłkiewicz, Specjalista ds. B2B Empathy Internet Software House. Wnioski w III naborze konkursu będzie można składać do 9 listopada 2012.

Masz pytania? Skorzystaj z darmowych konsultacji! 

Każdy, kto myśli o skorzystaniu z dotacji, może wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach 8.2 organizowanych wspólnie przez specjalistów Akademii Empathy oraz firmy Semper Omni. Spotkania organizowane będą w dwóch turach. Pierwsza tura potrwa od 23 do 26 lipca i obejmie 4 miasta – Kraków, Wrocław, Łódź oraz Warszawę. Kto się nie załapie, będzie mógł skorzystać z rad ekspertów w drugiej turze miesiąc później – 22 sierpnia jeszcze raz w Krakowie oraz 23 sierpnia w stolicy. Więcej informacji o agendzie i rejestracji na konsultacje znajduje się na stronie www.akademiaempathy.pl.  

Dotacje unijne PO IG 8.2Podręcznik „Dotacje unijne PO IG 8.2” do wzięcia!

Jeśli interesują Cię formalności związane z dofinansowaniami unijnymi czy leasingiem oprogramowania, zamów bezpłatne specjalne wydanie Magazynu Imagine – Podręcznik „Dotacje unijne PO IG 8.2”, który ukaże się już 23 lipca. W środku m.in. mapa drogowa, która w prosty sposób pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie, czy masz szansę na dotacje! Aby otrzymać magazyn, wystarczy wysłać swoje dane adresowe na adres redakcja@empathy.pl (podręcznik dostępny do wyczerpania nakładu).

Program konsultacji:

I tura:

23 lipca 2012 Kraków, Orlich Gniazd 39 (Biuro Empathy Internet Software House)

24 lipca 2012  Wrocław, Plac Solny 15 (Idea Place)

25 lipca 2012 Łódź, Tynieckiego 20/40 (Coworking Łódź)

26 lipca 2012 Warszawa, Złota 59 (InOffice, w budynku biurowym Lumen będącym częścią wielofunkcyjnego kompleksu Złote Tarasy)

II tura:

22 sierpnia 2012 Kraków, Orlich Gniazd 39 (Biuro Empathy Internet Software House)

23 sierpnia 2012 Warszawa, Złota 59 (InOffice, w budynku biurowym Lumen będącym częścią wielofunkcyjnego kompleksu Złote Tarasy)

 

Artykuł zawiera lokowanie marek.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy