Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

7 Polskich firm w gronie Najlepszych Pracodawców w Europie Środkowej i Wschodniej

11-06-2010, 15:37

Intel Technology Poland został zwycięzcą w badaniu Najlepsi Pracodawcy w kategorii średnich firm. W sumie aż 7 polskich organizacji znalazło się w gronie Najlepszych Pracodawców w Europie Środkowej i Wschodniej.

Firma Hewitt Associates ogłosiła wyniki dorocznego badania Najlepsi Pracodawcy w Europie Środkowej i Wschodniej. Badanie, w którym wzięło udział prawie 123 000 pracowników i 2700 przedstawicieli kadry zarządzającej w regionie, pokazało, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej firmy będą stawać przed rosnącym ryzykiem utraty kluczowych pracowników (tzw. „talentów”). Z badania wynika również, że najlepsi pracodawcy, posiadający najbardziej zaangażowanych pracowników, najefektywniej konkurują z innymi firmami na rynku.

>> Czytaj też: Microsoft wśród 10 najlepszych polskich pracodawców 2010

Jedną z tendencji wynikających z badania jest to, że pomimo pozytywnych oznak wzrostu gospodarczego kadra zarządzająca wciąż nieufnie patrzy w przyszłość. 42% przedstawicieli kadry zarządzającej spodziewa się redukcji zatrudnienia w nadchodzących latach, a 64% jest przekonanych, że ich organizacje doświadczą cięć w budżecie. To jednak tzw. czynnik ludzki będzie najbardziej prawdopodobną przyczyną przyszłych trudności w organizacjach.

- Zasadniczo, recesja nie będzie już dłużej służyła jako sposób na zatrzymanie pracowników, uniemożliwiając lub zniechęcając ich do zmiany pracy. Już teraz organizacje powinny pomyśleć o tym, jak zaangażować i zatrzymać pracowników, w szczególności tych kluczowych - mówi Edward Stanoch, Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Hewitt Associates.

Sonda
Czy planujesz zmienić pracę?
  • Tak
  • W najbliższym czasie
  • Może kiedyś
  • Aktualna mi odpowiada
  • Zdecydownie nie
wyniki  komentarze

Podczas gdy sytuacja gospodarcza, a tym samym rynek pracy poprawia się, pracownicy zaczynają coraz bardziej realnie myśleć o zmianie swojego dotychczasowego miejsca zatrudnienia, jednocześnie zastanawiając się, jaki wysiłek warto podjąć dla obecnego pracodawcy. Pracownicy analizują też to, jakie działania zostały podjęte przez ich organizacje w ubiegłym roku i na tej podstawie weryfikują zasadność przywiązania do dotychczasowego pracodawcy.

Badanie Hewitt pokazuje, że w regionie Europy Środkowej i Wschodniej nie tylko kadrze zarządzającej brakuje optymizmu. Także pracownicy nie ufają pierwszym objawom gospodarczego wzrostu, a w zasadzie są bardziej zaniepokojeni możliwością utraty pracy niż byli w ubiegłym roku (-4% spadku w poczuciu stabilności pracy). Jest to szczególnie widoczne w Bułgarii (-12%), na Ukrainie (-17%), jak również w Polsce (-11%).

- Dobra wiadomość to taka, że mimo ciężkich czasów osiąganie dobrych wyników biznesowych jest możliwe. Nasze międzynarodowe badania pokazują, że organizacje z dobrymi wynikami i zaangażowanymi pracownikami wciąż były w stanie zaoferować ponadprzeciętny zwrot akcjonariuszom – dodaje Edward Stanoch.

>> Czytaj też: Jak portale społecznościowe mogą zagrozić interesom pracodawców

Tegoroczne wyniki badania pokazały również, jakie dobre praktyki stosowali najlepsi pracodawcy w czasach kryzysu: zintensyfikowanie komunikacji kadry zarządzającej, większa przejrzystość działań w organizacji, podtrzymywanie dialogu z pracownikami i utrzymywanie jasnej wizji przyszłości. Najlepsi pracodawcy ani na chwilę nie przestali słuchać pracowników i próbować zrozumieć ich punktu widzenia. Najlepsi skutecznie podtrzymują kontakt z pracownikami, informując ich na bieżąco o najważniejszych kwestiach i podkreślając, jak ważną rolę pracownicy odgrywają w ich organizacji.

W tegorocznej edycji badania Najlepsi Pracodawcy udział wzięło 89 firm z Polski. 28 607 pracowników i 574 przedstawicieli kadry zarządzającej podzieliło się swoimi opiniami na temat środowiska pracy w swoich organizacjach.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E