Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jeśli pracowałeś legalnie zagranicą, należy Ci się zwrot nadpłaconego podatku. Możesz próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego w zagranicznym urzędzie skarbowym.

Euro-Tax.pl szacuje, że polscy emigranci mogą w tym roku odzyskać nawet kilka miliardów złotych, a średnia wartość zwróconego podatku to 3 tys. zł dla jednego emigranta. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kwoty te są o wiele wyższe i mogą sięgać nawet 65 847 zł (rekordowy zwrot). Co musisz zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze?

1. Zgromadź odpowiednie dokumenty

Do prawidłowego rozliczenia potrzebujesz dokumentów potwierdzających wysokość zaliczek pobranych na podatek. W większości krajów są to przede wszystkim tzw. rozliczenia okresowe z wynagrodzeniem, wydawane cyklicznie przez pracodawcę (np. w Wielkiej Brytanii tzw. payslipy) oraz karta podatkowa.

Niezależnie od kraju, w którym pracowałeś, pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci kartę podatkową po zakończeniu trwania umowy. Możesz jej zażądać, nawet gdy wróciłeś do Polski. Dokumenty powinny przyjść pocztą na adres, który wskazałeś pracodawcy.

2. Co zrobić, jeśli nie masz dokumentów?

Gdy nie posiadasz żadnych dokumentów, a masz pewność, że płaciłeś podatki, musisz podać, jak najwięcej informacji dotyczących swojego zatrudnienia, tzn. dokładne dane pracodawcy i okres zatrudnienia. Jeśli nie masz odpowiednich dokumentów, czas odzyskania nadpłaconego podatku może być dłuższy. Jednak nawet w takim przypadku warto postarać się o zwrot.

3. Wypełnij odpowiednie wnioski

Powinieneś wypełnić wnioski, które dostępne są w zagranicznych urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie formularze musisz wypełnić, albo gdy dany formularz nie jest dla Ciebie w pełni zrozumiały, nie powinieneś ryzykować. Lepiej poproś o pomoc specjalistę, bo źle wypełniony wniosek może wydłużyć czas oczekiwania nawet o kilka miesięcy lub przekreślić szanse na odzyskanie pieniędzy.

4. Do kogo zwrócić się o pomoc?

Jeżeli nie masz czasu na wypełnianie dokumentów lub nie wiesz, jak to zrobić, zwróć się do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy, np. Euro-Tax.pl lub Cuf.com.pl. Konsultanci wypełnią za Ciebie wszystkie niezbędne formalności, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od Twojego pracodawcy i będą kontaktować się w Twoim imieniu z zagranicznymi urzędami skarbowymi.

W dobie internetu możesz również poszukać pomocy w sieci i znaleźć odpowiedniego doradcę. Wypełnij stosowne formularze i zgłoś się do firmy za pośrednictwem strony internetowej, korzystając z formularza kontaktowego. Konsultanci zadzwonią do Ciebie i powiedzą, co dalej robić. Wybierz firmę, która weźmie od Ciebie wynagrodzenie dopiero po odzyskaniu Twojego podatku, bo wtedy będzie jej zależało tak, jak Tobie, na jak najszybszym zwrocie. Koszt takiej usługi nie powinien przekroczyć 15% wartości wnioskowanej kwoty.

5. Do kiedy masz czas?

Wnioski możesz składać przez cały rok. W większości krajów zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 5 lat wstecz. Im wcześniej jednak rozpoczniesz procedurę zwrotu, tym szybciej otrzymasz pieniądze.

6. Ile trzeba czekać na pieniądze?

Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania często zależy od tego, w jaki sposób przygotujesz wszystkie wnioski i dokumenty. Możliwość zwrotu uzależniona jest również od prawa podatkowego w danym kraju i wysokości kwot zwolnionych od opodatkowania.

7. Skąd odebrać pieniądze?

Zagraniczny urząd skarbowy może przelać pieniądze na konto walutowe lub wystawić Ci czek. Polacy często spotykają się z problemem realizacji takiego czeku. Korzystanie z usług banku wiąże się zazwyczaj z wysoką prowizją i trwa nawet do kilku tygodni. Ponadto czasami banki wymagają, aby posiadać u nich konto. Dlatego osoby, które rozliczyły się samodzielnie i posiadają czek skarbowy, mogą zrealizować go nawet w kilka dni. Takie euro-czeki mogą być szybciej i taniej realizowane przez wyspecjalizowane firmy.

Średni zwrot podatku za 3 miesiące pracy wynosi:

  • w Wielkiej Brytanii – ok. 500 funtów,
  • w Holandii – ok. 700 euro,
  • w Niemczech – ok. 700 euro,
  • w Irlandii – 800 euro,
  • w USA – 500 dolarów.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag zwrot podatkutag praca za granicątag podatki