Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

6 wakacyjnych porad od specjalistów cyberbezpieczeństwa

17-07-2018, 17:51

Latem starannie planujemy wyjazdy. Wybieramy najkorzystniejsze oferty wycieczek i noclegów oraz troszczymy się o bezpieczeństwo naszych bliskich w podróży i podczas wypoczynku. Podobnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo w świecie cyfrowym, aby nie dać się okraść z danych i pieniędzy.

Cyberprzestępcy latem nie biorą raczej urlopów. Nawet jeśli nie są w stanie sięgnąć po nasze pieniądze, to mogą zadowolić się danymi osobowymi, które następnie spieniężą na czarnym rynku. O tym, że potrafią to robić, świadczy zeszłoroczny globalny koszt cyberataków, który wyniósł 600 miliardów dolarów. Specjaliści dają nam sześć porad na to, jak cyberbezpiecznie spędzić wakacje i nie dołożyć się do tej zawrotnej kwoty.

1. Korzystaj z bezpiecznego Wi-Fi

Niezależnie od tego, czy wylegujemy się na plaży, zwiedzamy ciekawe miejsca, czy odwiedzamy rodzinę, chcemy korzystać z internetu. Dbanie o bezpieczne połączenie jest absolutną podstawą zachowania tzw. „cyberhigieny”.

Częstą pokusą jest łączenie się z publicznymi sieciami Wi-Fi. O ile wiele z nich pozostaje bezpiecznych, to jednak trzeba zachować w takich sytuacjach specjalną ostrożność. Cyberprzestępcy mogą podszywać się pod niezabezpieczoną sieć, a następnie przechwytywać informacje przepływające między połączonym z nią urządzeniem a np. bankiem. Odwiedzając nowe miejsca, warto wyłączać w urządzeniu automatyczne łączenie z sieciami Wi-Fi.

Jak odróżnić prawdziwy punkt dostępu Wi-Fi od fałszywego? Najłatwiej poprosić obsługę restauracji, lotniska czy hotelu o podanie nazwy sieci oraz jej identyfikatora (ang. SSID). Warto również zainstalować na swoich urządzeniach oprogramowanie VPN, aby stworzyć bezpieczne i zaszyfrowane połączenie.

2. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji dostępu do kont

Coraz więcej serwisów i usług online oferuje możliwość dwuetapowej weryfikacji dostępu do konta, np. poprzez podanie kodu z SMS-a. Korzystanie z niej, tam gdzie to możliwe, powinno być standardem. Przychodzący SMS może zaalarmować w trakcie wakacji o sytuacji, kiedy ktoś próbuje zalogować się np. na konto mailowe, bankowe lub do serwisów społecznościowych, korzystając z wykradzionych danych i haseł.

3. Bądź wyczulony na próby oszustwa

Należy unikać klikania w podejrzane linki, nawet przesyłane od znajomych – gdyż oni sami mogli wcześniej paść ofiarą manipulacji. Szczególnie popularne wśród oszustów są też próby wyłudzenia danych metodą „na konkurs”, w której ofiara otrzymuje informację o atrakcyjnej wygranej. Naszą dodatkową czujność powinny wzbudzić zwłaszcza te wiadomości, które zawierają niespodziewaną zawartość. Może to być na przykład informacja o nagrodzie w postaci podejrzanie tanich biletów lotniczych czy nieprawdopodobnie korzystnej oferty noclegowej w popularnym kurorcie.

4. Dbaj o aktualizację urządzeń

Ataki hakerskie z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu należą do najskuteczniejszych. Należy pamiętać, że twórcy urządzeń oraz uruchamianych na nich aplikacji wydają regularne aktualizacje oprogramowania. Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o to, aby oprogramowanie w naszych smartfonach czy komputerach było aktualne. Dotyczy to także wszelkich urządzeń Internetu rzeczy, które zostawiamy włączone podczas naszej nieobecności. Gdy tylko aktualizacje są dostępne, należy je pobierać i uruchamiać.

5. Uważaj na to, co publikujesz w mediach społecznościowych

W trakcie wakacji warto ograniczyć podawanie informacji o swoich urlopowych wyjazdach na portalach społecznościowych. Oczywiście miło jest powiedzieć znajomym, jak spędzamy wakacje. Jednak informacje te pozwalają również niepowołanym osobom dowiedzieć się, że nie ma nas w domu, co zwiększa ryzyko włamania.

6. Bądź świadomy zagrożeń

Żyjemy w cyfrowym świecie, a cyberprzestępczość jest niestety jego częścią. Robert Dąbrowski, ekspert z Fortinet zachęca, abyśmy zachowali środki ostrożności podczas poruszania się w cyfrowym środowisku. Jeśli zachowamy nieco więcej zdrowego rozsądku, poświęcimy trochę więcej uwagi narzędziom i aplikacjom, których używamy, to nasz cyfrowy świat stanie się o wiele bezpieczniejszy.

Źródło: Fortinet


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *