6 sposobów na poprawę efektywności

07-08-2014, 08:19

Praca nad poprawieniem własnej produktywności to niekończący się proces. Nie wierz w jednorazowe strzały i przestrzegaj kilku kluczowych reguł, a będziesz osiągać lepsze wyniki przy mniejszym nakładzie pracy.

Skup się na jednej rzeczy

"Skupienie i prostota to rzeczy, do których wciąż starałem się dążyć" - powiedział swego czasu Steve Jobs. Już dawno udowodniono, że wykonywanie kilku zadań jednocześnie (tzw. multitasking) nie oznacza błyskawicznego wykonania pracy. Aby w pełni się skupić , potrzebujesz co najmniej kilkunastu minut - i tyle właśnie tracisz na każdym przestawieniu się między zadaniami.

Ogranicz e-maile i media społecznościowe

Nie ma nic gorszego dla efektywności niż rozpraszające powiadomienia i dzwonki. Pamiętaj, że do pełnego skupienia potrzebujesz co najmniej kilkunastu minut - jeśli będziesz odrywać się od wykonywanej czynności, zajmie więcej czasu i będzie wykonana gorzej. Zaplanuj godzinę-dwie pracy, wyłącz powiadomienia, wprowadź sobie wewnętrzny zakaz Facebooka. Świat poczeka dwie godziny.

Znajdź swoje najbardziej produktywne godziny

Niektórym lepiej pracuje się zaraz po przebudzeniu, a dla innych wymarzonymi godzinami do pracy jest późny wieczór. Najlepszą porą na wykonywanie swoich zadań jest czas, gdy nikt nie przeszkadza bądź nie przytłacza Cię zbyt duża liczba informacji, np. rano, zanim otworzysz wszystkie maile.

Pracuj w blokach

Nie ma się co oszukiwać, że można być maksymalnie skupionym przez pół dnia. Podobnie jak w przypadku sprintu, gigantyczny wysiłek okupiony jest spadkiem koncentracji i wymaga regeneracji - wypoczynku po biegu. Jeśli zależy Ci na szybkim wykonaniu pracy, dobrze jest zaplanować sobie bloki maksymalnego wysiłku i wypoczynku (np. 30 minut pracy – 10 minut przerwy).

Nadawaj swoim zadaniom priorytety

Nie chodzi o to, by robić niewiele. Jeśli jednak po przebudzeniu wiesz, że wisi nad Tobą ogromna lista zadań do wykonania, nie sprzyja to efektywności. Raczej daje efekt biegania z pustą taczką, bo nie ma kiedy załadować. Zadaniom najlepiej przyporządkować różne priorytety, a pracę zaczynać od tych z najwyższym. Jak zwykł mawiać Brian Tracy: "Nigdy nie ma dość czasu, aby zrobić wszystko, ale zawsze jest dość czasu, aby zrobić rzeczy najważniejsze".

Zadbaj, aby nic Ci nie przeszkadzało

Wyłączenie powiadomień w telefonie czy praca w odpowiednich godzinach są niezwykle istotne, jednak warto zadbać także o wiele innych elementów. Bałagan na biurku czy nieporządek w mieszkaniu również może odwracać uwagę. Nawet coś tak pozornie niezwiązanego z pracą, jak poprawne ułożenie przedmiotów wokół Ciebie, może pomóc w poprawie efektywności.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:


Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031