6 sposobów na efektywną pracę zdalną

11-08-2014, 09:10

Wstajesz, kiedy chcesz, pracujesz w szlafroku, szef nie stanie Ci za plecami, kiedy akurat właśnie na chwilę jesteś na fejsie. Raj? Bynajmniej. Praca z domu wymaga niezwykłej samodyscypliny.

Zjedz dobre śniadanie

Warto wyrobić sobie nawyk jedzenia o konkretnej godzinie, niedługo po przebudzeniu. To pomaga porządkować dzień, a przede wszystkim na kilka godzin zyskujesz energię do pracy i nie rozpraszasz się myślą o czipsach. W przypadku pierwszego posiłku rozważ dietę lekkostrawną, która dodaje wigoru i energii. 

Zrób porządek wokół siebie

Rozpraszające elementy to największy wróg efektywnej pracy. W domu wyjątkowo o nie łatwo. Niech Twoje biurko nie będzie Twoim wrogiem numer jeden. Zacznij od bardzo prostej rzeczy - cały twórczy bałagan zbierz w jedno miejsce i uporządkuj.

Zamknij niepotrzebne strony i wycisz powiadomienia

Nie ma co ukrywać - najwięcej rozpraszających elementów czeka Cię po włączeniu komputera. Wyskakujące powiadomienia e-maila, Facebooka, Twittera, komunikatorów czy masa programów uruchomionych w tle potrafią skutecznie wybić z rytmu pracy. Zwykle nie kończysz też na "szybkim przeskanowaniu" Facebooka. Potrzebujesz się skupić przez godzinę lub dwie? Wycisz lub wyłącz telefon. Piszesz artykuł? Skorzystaj z pełnoekranowych edytorów tekstu, które wyeliminują wizualne i dźwiękowe rozpraszacze, np. Ommwriter.

Pracuj w blokach czasu

Efektywna praca wymaga zaplanowania i to realistycznego. Jeśli przed biurkiem siadasz z wizją kilkunastu godzin ciągłej pracy, prawdopodobnie nie uda Ci się wykonać nawet małej części. Zadania do wykonania warto więc podzielić racjonalnie na mniejsze bloki czasowe - piętnastominutowe, półgodzinne, godzinne - umożliwi to łatwe kontrolowanie postępów i wydajności, a także pomoże zregenerować siły co kilka godzin. W pracy umysłowej dobrze sprawdza się technika pomodoro.

Nagradzaj się za lepszą efektywność

Śledząc swoje aktualne wyniki, prowadź politykę nagród. Jeśli idzie świetnie, czasem wystarczającą nagrodą jest sama wizja wcześniejszego skończenia pracy. Gdy okaże się, że to zbyt mało, można eksperymentować z innego rodzaju nagrodami (np. kolacją poza domem czy wyjściem do kina).

Dużo śpij

Pracując zdalnie, możesz mieć skłonność do ignorowania potrzeb organizmu. Staraj się spać jak najwięcej. Przesiadywanie przed komputerem do późnych godzin wcale nie sprawi, że zdołasz zrobić więcej. Zamiast tego lepiej po długim dniu pozwolić sobie na zasłużony wypoczynek, co umożliwi poprawienie efektywności.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Tematy pokrewne:  

tag telepracatag startupytag praca zdalna
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031