Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

5 złotych zasad bezpiecznej jazdy motocyklem w deszczu. Lepiej zainwestować w kurtkę z membraną czy odzież przeciwdeszczową?

26-11-2020, 08:07

Jazda motocyklem sprawia ogromną frajdę. To zupełnie inne doświadczenie niż podróżowanie samochodem. Pozwala poczuć nieskrępowaną wolność, ale też wszelkie niedogodności związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, nawet niewielki, potrafi skutecznie odebrać przyjemność z jazdy na dwóch kołach. Jednak jest szereg praktycznych rozwiązań, dzięki którym przemieszczanie się na jednośladzie w deszczu będzie komfortowe i bezpieczne.

Kurtka z membraną czy klasyczna „przeciwdeszczówka”?

Kurtka motocyklowa to podstawowy element wyposażenia motocyklisty. Jesienią przyda się model wyposażony w specjalną wodoodporną membranę, która jednocześnie zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Do wyboru mamy modele z membraną zintegrowaną (typu Z-liner) lub wypinaną.

Poszczególni producenci odzieży przeciwdeszczowej na motocykl oferują kurtki wyposażone w różnego rodzaju membrany. Różnią się one przede wszystkim odpornością na wodę i oddychalnością. Przykładem może być membrana GoreTex, H2Out, Reissa. Przykładowo, kurtka tekstylna SPIDI wyposażona w certyfikowane protektory ramion, łokci i pleców, meshową wyściółkę odprowadzającą wilgoć, wzmocnienia z materiału Extra Tenax oraz system H2Out. Ściągacze na dole kurtki umożliwiają idealne dopasowanie do sylwetki. Dzięki otworom wentylacyjnym i panelom perforowanym unikniemy przegrzania ciała.

Doskonałej jakości kurtki przeciwdeszczowe na motocykl oferuje również renomowana niemiecka marka Held. Model Renegade posiada membranę typu Z-liner, niezwykle wytrzymałą zewnętrzną powłokę 750D Tactel DuPont, protektory ramion i łokci, a także zamek 360° do spięcia ze spodniami.

Kurtki z wodoszczelną membraną NextDry znajdziemy także u producenta Shima. Model Combat został zaprojektowany z myślą o jeździe miejskiej w deszczowe dni ale będzie też towarzyszem bliższych i dalszych podróży. Posiada dodatkowo warstwę ocieplającą HeatPro, gwarantującą komfort termiczny w każdych warunkach jazdy.

Jak i czym uzupełniać strój przeciwdeszczowy?

Uzupełnieniem wodoodpornego ubioru motocyklowego są lekkie kurtki motocyklowe przeciwdeszczowe, zakładane na wierzch „skóry” lub kurtki tekstylnej. Przeciwdeszczówki jedno- lub dwuczęściowe znaleźć można w sklepie internetowym 4ride.pl.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu poliestrowej odzieży przeciwdeszczowej? Przede wszystkim na rozmiar – za mała lub za duża kurtka przeciwdeszczowa nie spełni swojego zadania. W przypadku przeciwdeszczówek, rozmiar wybieramy taki sam, w jakim jeździmy na co dzieć (jeśli mamy kurtkę i spodnie motocyklowe w rozmiarze M, wybieramy przeciwdeszczówkę w rozmiarze M). Wyższy kołnierz powinien dobrze przylegać do szyi. Przyda się również wodoszczelna kieszeń, kaptur chowany w kołnierzu, panel osłaniający zamek oraz pokrowiec, w którym można schować kurtkę, gdy nie jest używana. Występują dwie wersje odzieży przeciwdeszczowej: jedno i dwuczęściowa. Jednoczęściowa nie posiada łączeń i chroni nas od szyi do stóp. Odzież dwuczęściową łatwiej się zakłada a w razie potrzeby, możemy użyć samej kurtki albo spodni. Wybór właściwej wersji zależy od preferencji motocyklisty.

Ogromny wybór kurtek i kombinezonów przeciwdeszczowych znajdziesz w sklepie 4ride.pl. Oferujemy modele od sprawdzonych producentów odzieży motocyklowej, takich jak Held, Alpinestars, Spidi, Ozone, Shima czy Rebelhorn.

Zasady bezpiecznej jazdy w deszczowy dzień

1) Porządna odzież przeciwdeszczowa

(w tym bielizna termoaktywna) to jedno. Jednak aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy należy pamiętać o kilku innych ważnych kwestiach.

2) Odblaski

W pochmurny deszczowy dzień nie zapominajmy o elementach odblaskowych, które poprawiają naszą widoczność na drodze. Mowa o wstawkach fluorescencyjnych na odzieży, ale także o odblaskowych kamizelkach motocyklowych oraz paskach i nalepkach. Wszystkie elementy w kolorach fluo sprawiają, że jesteśmy widoczni już z daleka.

3) Pada deszcz? Zwolnij!

Mokre liście, śliska nawierzchnia, zmęczenie spowodowane przesileniem jesiennym to czynniki, które sprzyjają niebezpiecznym zdarzeniom na drodze. Unikaj gwałtownych manewrów. W okresie jesienno-zimowym jedź wolniej i zachowaj większy odstęp od innych pojazdów. Ostrożnie pokonuj zakręty, a na dłuższej trasie rób częstsze przerwy na kawę lub przekąskę. Ochłodzenie organizmu powoduje zmęczenie, a to osłabia nasz refleks.

4) Zapewnij sobie dobrą widoczność

Mowa m.in. o kaskach z pinlockiem zapobiegającym parowaniu. Można również zaopatrzyć się w folię antifog lub płyny zapobiegające parowaniu. Taki płyn nałożony też na zewnętrzną stronę szybki działa jak niewidzialna wycieraczka. Przydatnym rozwiązaniem są ponadto wodoodporne rękawice motocyklowe wyposażone w wycieraczkę na palcu wskazującym. Dzięki nim szybko i łatwo zetrzemy nadmiar wody z wizjera. Takie modele rękawiczek oferuje m.in. firma Held i Adrenaline.

5) Dobra przyczepność to podstawa

Opony mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy motocyklem. Do motocykli nie produkuje się opon zimowych, dlatego w trakcie jesiennych przejażdżek musimy zadbać o odpowiednie rozgrzanie gumy. Pierwsze kilometry pokonujmy wolniej i spokojnie. Bierzmy też pod uwagę fakt, że asfalt też nie będzie tak ciepły jak latem.

Jesienią szczególnie zadbaj o komfort podróżowania na jednośladzie, a także o... swój motocykl. Odzież przeciwdeszczową, kaski, obuwie, a także akcesoria motocyklowe dedykowane różnym typom maszyn znajdziesz w sklepie internetowym 4ride.pl!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag odzież motocyklowatag nols