5 sposobów na zbudowanie dobrej zdolności kredytowej. Co zrobić zanim złożysz wniosek o kredyt?

06-11-2017, 06:53

Budowanie zdolności kredytowej wbrew pozorom wcale nie musi być trudne. Istnieją bowiem sposoby, dzięki którym swoją zdolność kredytową zwiększysz bez większych wyrzeczeń i życiowych rewolucji. Oto pięć z nich.

kredyt

Dobra zdolność to nie tylko gwarancja tego, że kredyt zostanie Ci przyznany. Jej zbudowanie warto bowiem potraktować także jako swego rodzaju inwestycję, dzięki której będziesz w stanie wynegocjować niższe raty lub dłuższy czas spłaty kredytu. Co ważne, zdolność kredytową możesz zbudować stosunkowo łatwo. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad, a po kilku miesiącach bank spojrzy na Twój wniosek bardziej życzliwym okiem.

Budowanie historii w BIK

Budowanie zdolności kredytowej należy zacząć od zadbania o swoją historię w BIK. Specjaliści są zgodni co do tego, że zła historia jest lepsza od braku historii. Tę pierwszą można bowiem dość szybko poprawić, podczas gdy budowanie od zera historii kredytowej jest dość czasochłonne. Dlatego warto korzystać na przykład z debetu na koncie - oczywiście pod warunkiem, że regularnie go spłacasz - a zakupy takie jak sprzęt RTV czy wakacje finansować dzięki niewielkim pożyczkom lub ratom.

Wybór banku a zdolność kredytowa

Warto także pamiętać, że Twoja zdolność kredytowa może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od banku. Niektóre instytucje przy obliczaniu dochodów pod uwagę wezmą tylko podstawę pensji, podczas gdy konkurencja wliczy także premie, prowizje i pozostałe dodatki. O tym, który bank najlepiej obliczy Twoją zdolność, dowiesz się podczas rozmowy z dobrym doradcą kredytowym.

Nie bierz kredytu sam

Biorąc kredyt w pojedynkę dysponujesz zdolnością dużo mniejszą niż w przypadku, gdy umowę z bankiem zawierasz ze współmałżonkiem lub partnerem. Jednak nawet jeśli żyjesz sam, do kredytu możesz włączyć na przykład swoich rodziców - o ile rzecz jasna nie przekroczyli jeszcze maksymalnego, wyznaczonego przez bank, wieku. W zależności od instytucji waha się on od 65 do 75 lat. Jeżeli Twoi rodzice są starsi, uzyskanie długoterminowego kredytu może niestety być trudniejsze.

Zdolność kredytowa a zmiana pracy

Jak wielu z nas zdaje sobie sprawę, zdolność kredytowa uzależniona jest od Twojego stażu w pracy. Dlatego po zmianie pracy lub rodzaju umowy, najlepiej jest odłożyć złożenie wniosku o co najmniej kilka miesięcy. W przypadku umowy o pracę wystarczą zwykle trzy miesiące, ale zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych będą musieli zaczekać nieco dłużej, bo od sześciu do dwunastu miesięcy.

W jakiej walucie wziąć kredyt?

Na Twoją zdolność kredytową wpływa też to, w jakiej walucie zamierzasz pożyczyć od banku pieniądze. Uzyskanie kredytu w obcej walucie będzie dziś bowiem dużo trudniejsze niż w przypadku złotówek - wymagania są zwykle wyższe o około 20 procent. By dowiedzieć, czy Twoja zdolność jest wystarczająca do otrzymania kredytu walutowego najlepiej jest ocenić ją wspólnie z zaufanym doradcą finansowym.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Sarota PR


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.