5% spamu pochodzi z Polski

02-05-2009, 12:31

Ponad 90% e-maili odbieranych przez firmy to spam - wynika z kwartalnego raportu Panda Security. Głównym producentem niechcianej korespondencji pozostają Stany Zjednoczone. Polska zajmuje w rankingu szóste miejsce, wyprzedzając m.in. Rosję i Chiny.

Spam i złośliwe oprogramowanie w I kwartale 2009 r.
fot. Panda Security - Spam i złośliwe oprogramowanie w I kwartale 2009 r.
W pierwszym kwartale 2009 r. firma Panda Security przeanalizowała 69 mln wiadomości, odbieranych przez firmowe konta pocztowe. Aż 90,92% e-maili trafiających do firm uznano za spam, natomiast 1,66% było zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem (szczegółowe dane z podziałem na miesiące w tabeli obok).

Ilość spamu wykrytego między styczniem a marcem wzrosła nieznacznie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy to spam stanowił 89,88% wiadomości otrzymywanych przez firmy.

- Cyberprzestępcy wykorzystują rozpaczliwą sytuację osób poszukujących zatrudnienia – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. Przesyłając informacje o możliwości uzyskania wysokich zarobków w krótkim czasie pod wszystkie zebrane adresy mailowe, oszuści kierują spam także na konta firmowe.

Wysoka pozycja Polski na liście spamerów

Procentowy udział poszczególnych krajów w produkcji spamu w I kwartale 2009 r.
fot. Panda Security - Procentowy udział poszczególnych krajów w produkcji spamu w I kwartale 2009 r.
Jak wynika z analiz PandaLabs, Stany Zjednoczone utrzymały zeszłoroczną pozycję głównego producenta spamu, rozsyłając 11,61% tego typu wiadomości. Kolejne miejsca zajęły Brazylia (11,5%) oraz Rumunia (5,8%). Na długiej liście państw zajmujących się rozpowszechnianiem niepożądanej korespondencji Polska znalazła się na szóstym miejscu - z naszego kraju pochodzi 4,91% spamu.

Większość niechcianych wiadomości była rozpowszechniana za pośrednictwem sieci zombie. Analizy wykazały, że między styczniem a marcem 2009 r. cyberprzestępcy zainfekowali około 302 tys. komputerów w celu ich dalszego wykorzystywania do rozsyłania spamu.

Na uwagę zasługuje też proceder zbierania adresów e-mail poprzez ataki na popularne aplikacje Web 2.0 - w pierwszym kwartale br. ulubionym celem cyberprzestępców był Twitter. Wysyłali oni użytkownikom tego serwisu wiadomości zachęcające do kliknięcia w załączony link. Ci, którzy to zrobili, byli przenoszeni na fałszywą stronę Twittera, gdzie - nieświadomi niebezpieczeństwa - wprowadzali swoje dane uwierzytelniające. Dane te trafiały oczywiście w ręce spamerów.

Więcej informacji na temat spamu można znaleźć w raporcie kwartalnym PandaLabs oraz raporcie kwartalnym opracowanym przez firmy Panda Security i Commtouch (oba w formacie PDF).


Źródło: Panda Software
Tematy pokrewne:  

tag spamtag rankingitag Panda Security
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy