Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

48-godzinny maraton tworzenia gier dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami już niebawem!

26-11-2018, 22:23

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podczas poprzedzającego go tygodnia, Stowarzyszenie Poznańska Gildia Graczy zamierza ponownie poruszyć temat dostępności gier wideo dla graczy z niepełnosprawnościami, dlatego w dniach 30 listopada - 2 grudnia na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu odbędzie się już po raz trzeci PGG Jam ALL PLAY: Accessibility.

Zagadnienie przystosowywania gier wideo do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest często pomijane przez twórców gier. Taka sytuacja wynika najczęściej z braku świadomości o istnieniu tego problemu. Szacuje się, że 15% społeczeństwa posiada pewną formę niepełnosprawności. Wśród nich są gracze, którzy nie będą mogli cieszyć się daną grą, o ile nie zostanie ona wyposażona w odpowiednie opcje.

Podczas wydarzenia jego uczestnicy dowiedzą się o problemach w dostępie do treści cyfrowych, na jakie napotykają osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Twórcy zdobędą również podstawową wiedzę o zasadach projektowania bardziej dostępnych gier. Jedną z takich reguł jest wprowadzenie opcji pozwalającej na zmianę kolorystyki gry, tak aby była ona przyjazna dla osób z zaburzonym rozpoznawaniem barw.

Twórcy gier będą mogli zapoznać się również z nowymi technologiami pojawiającymi się na rynku gamingowym, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do zwiększania dostępności. Przykładem takiej nowości może być eye tracker czyli urządzenie analizujące ruch gałek ocznych i umożliwiające sterowanie grą przy wykorzystaniu samego wzroku.

Po części wykładowej, uczestnicy maratonu w niewielkich zespołach przystąpią do prac nad grami, wykorzystując zdobytą wiedzę o dostępności. Po niecałych dwóch dniach nastąpi finał w postaci prezentacji wszystkich powstałych na wydarzeniu projektów. Wyłonione zostaną te, które w najbardziej kreatywny sposób rozwiązują problemy związane z przystosowaniem dla graczy z niepełnosprawnościami.

Zapisy na udział w maratonie odbyły się 28 października i cała pula 90 biletów rozeszła się w przeciągu doby. Wciąż można się jednak zapisać na otwarte prelekcje i panele za pomocą serwisu Evenea. Uczestnictwo w maratonie jak i części wykładowej jest darmowe.

Źródło:  Stowarzyszeniu PGG


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR