40 proc. Polek pada ofiarą cyberprzestępców

09-12-2010, 15:27

Polki korzystają z internetu średnio około 3 godzin dziennie, a dwie trzecie z nich czuje się w sieci bezpiecznie - wynika z badania "Wpływ cyberprzestępczości na ludzi" przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec. Mimo to w Polsce kobiety częściej od mężczyzn stają się ofiarami niechcianych propozycji seksualnych oraz oszustw finansowych.

Cztery na dziesięć badanych Polek przyznaje, że padło kiedykolwiek ofiarą cyberprzestępstw. Najczęściej stało się tak na skutek działania szkodliwego oprogramowania, ale już na drugim miejscu respondentki wymieniają niechciane propozycje seksualne, składane im podczas korzystania z sieci (jedna na pięć ankietowanych). Dodatkowo dwie trzecie kobiet uważa składanie tego typu propozycji za przestępstwo.

– Nie mówi się o tym codziennie, ale kobiety stają się celem wyspecjalizowanych ataków w sieci. Częściej niż mężczyźni otrzymują nie tylko nachalne propozycje seksualne, ale również fałszywe oferty finansowe, np. kredytów o niezwykle niskim oprocentowaniu – mówi Maciej Iwanicki, ekspert ds. bezpieczeństwa firmy Symantec.

>> Czytaj także: Cyberprzestępcy aktywizują się przed świętami

Ponad 60 proc. Polek zapytanych o konsekwencje ataku cyberprzestępców wymienia stratę czasu na naprawienie szkody lub po prostu negatywne emocje związane z tym wydarzeniem. Najczęściej usuwanie problemu zajęło im od 1 do 6 dni (30 proc.). Polka jako ofiara cyberprzestępcy czuje się najczęściej zdenerwowana (60 proc.), zła (57 proc.) lub zirytowana (54 proc.). Dodatkowo ankietowane kobiety określiły się jako oszukane (44 proc.) czy wręcz zszokowane (27 proc.).

Z raportu wynika, że Polki nauczone doświadczeniem zmieniają swoje przyzwyczajenia w internecie, np. nie odwiedzają powtórnie stron, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie. Pamiętają także o niektórych zasadach bezpieczeństwa. Ich zdaniem istotne jest nieujawnianie danych osobowych, których nie trzeba podawać (59 proc.) oraz instalowanie oprogramowania ochronnego na komputerze (43 proc.). Jednak już tylko 4 proc. Polek sprawdza, czy strona na której wpisuje poufne dane (np. do konta bankowego) jest zaszyfrowana (posiada „https” w adresie). Ponadto mniej niż jedna czwarta ankietowanych (23 proc.) regularnie zmienia lub stosuje złożone hasła dostępowe.

>> Czytaj także: Jak tworzyć silne hasła oraz bezpiecznie korzystać z aplikacji komputerowych i internetu

Internetowi przestępcy to według respondentek najczęściej pojedyncze osoby, które nie znają osobiście swoich ofiar (43 proc.). Dodają też, że ich zdaniem istnieje nikła szansa na zidentyfikowanie i ukaranie cyberprzestępcy (58 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez firmę badawczą Gemius metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na zlecenie firmy Symantec Polska. Próbę dobrano metodą losowo-kwotową spośród użytkowników witryn internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Łącznie badaniem objęto grupę 500 internautów w wieku 17-65 lat, w tym 259 kobiet.


Źródło: Symantec
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy