4 sposoby na poprawienie kreatywności

01-07-2014, 08:04

Prowadząc biznes, nie możesz już czekać, aż ktoś wyznaczy Ci zadanie. Wytyczanie i planowanie to teraz Twoja rola. Czasami czujesz, że brak Ci kreatywności? Możesz ją poprawić!

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Czytaj rzeczy niezwiązane z Twoją branżą

Kreatywność można ćwiczyć na wiele sposobów. Jednym z głównych źródeł wiedzy i pomysłów jest zróżnicowana lektura. Wielu przedsiębiorców wpada w rutynę pogłębiania wiedzy jedynie ze swojej branży. Ty też? W ten sposób wiesz coraz więcej o swoim otoczeniu, ale mocno ograniczasz swoje horyzonty.

Czytając codziennie serwisy branżowe, warto czasem rzucić okiem również na te dotyczące choćby sztuki albo po prostu innej branży. Wiele dziedzin jest ze sobą połączonych (np. technologia czerpie inspiracje ze świata natury), więc dodatkowa wiedza może przynieść niecodzienne rozwiązanie znanego problemu. Dobrym przykładem są tutaj np. ultranowoczesne roboty, których budowa wzorowana jest na żywych stworzeniach.

Odwiedzaj nowe miejsca

Uważasz, że to nie ma nic wspólnego z bardziej kreatywną pracą? To doskonały sposób na szukanie inspiracji - zmuszasz umysł do wysiłku, zejścia ze schematycznej ścieżki i otwarcia się na kolejną dawkę wiedzy. To także poszukiwanie przyjaznego środowiska pracy - niektórym lepiej pracuje się w konkretnej miejscowości czy kraju. Steve Jobs nie ukrywał, że podróż do Azji wpłynęła na jego późniejsze dokonania, a znany z ciągłych podróży jest również Richard Branson.

Rozmawiaj z ludźmi z zupełnie innego środowiska

Najprostszym sposobem na poszerzenie horyzontów jest rozmowa z ludźmi, którzy mają zupełnie inną perspektywę. Choć łatwiej rozmawiać jest z osobami bliskimi czy takimi, którzy poruszają się w podobnej tematyce, wyjście poza własną specjalność zapewni przypływ nowych pomysłów.

Codziennie ćwicz umysł

Nawet chwilowa zmiana otoczenia nie zawsze jest możliwa. Jednak, by zyskać inspirację i „odblokować” kreatywność, warto ćwiczyć umysł, wychodząc poza własne ograniczenia.

Aby lepiej radzić sobie z wymyślaniem nowych rzeczy, warto na przykład tworzyć listy zmuszające do kreatywności. Każdego ranka można więc usiąść z kartką i spróbować wypisać kilkadziesiąt argumentów na dowolny temat (np. czemu nie warto iść na studia), a później postarać się stworzyć kontrargumenty. Pole do popisu jest ogromne. Już sam wybór zagadnienia to dobre wprowadzenie do ćwiczenia.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Tematy pokrewne:  

tag startupytag kreatywność
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031