4 fakty o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

30-11-2019, 18:53

Zaczynasz nową pracę? Zakładasz własną działalność? Sprawdź czy nie obowiązuje cię zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Jest to rodzaj umowy między pracodawcą a pracownikiem, podpisywany najczęściej na samym początku pracy w firmie. Zapomnienie o takiej deklaracji może cię drogo kosztować. Czym dokładnie jest zakaz konkurencji? Jakie konsekwencje wynikają z nieprzestrzegania takiej umowy? Oto wszystkie informacje o których musisz wiedzieć.

zakaz konkurencji

Co powinna zawierać umowa?
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy obowiązuje tylko wtedy gdy pracodawca spisał z pracownikiem pisemną umowę. Taki dokument powinien zawierać listę firm z którymi nie można współpracować, określać czym jest działalność konkurencyjna, jaki jest okres obowiązywania umowy oraz jaka jest wysokość odszkodowania w przypadku złamania zakazu.


Czas trwania umowy i odszkodowanie
Zgodnie z przepisami prawa umowa dotycząca zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy obowiązuje przez określony czas. Przez okres trwania zakazu pracodawca jest zobowiązany do wypłacania pracownikowi odszkodowania, które stanowi nie mniej niż 25% wartości wynagrodzenia przed ustaniem stosunku pracy. Można je wypłacać w miesięcznych ratach.


Konsekwencje złamania zakazu
Co się dzieje kiedy pracownik złamie zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy? Umowa zawiera karę umowną. W przypadku złamania zakazu trzeba będzie ją pokryć. Pracodawca może też zaprzestać wypłaty odszkodowania, zażądać zwrotu pieniędzy, które wypłacał pracownikowi oraz zażądać od niego odszkodowania. Wszelkie konsekwencje wynikające ze złamania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy określa kodeks prawa cywilnego.


Pracownik ma prawo się nie zgodzić
Pracownik może odmówić podpisania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jednak niesie to dla niego określone konsekwencje. W takiej sytuacji pracodawca może rozwiązać trwającą umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Szef ma do tego prawo jeżeli dokument o zakazie konkurencji został sformułowany poprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest korzystny dla pracodawcy. Chroni jego interesy zwłaszcza jeżeli podwładny jest w posiadaniu informacji kluczowych na temat firmy. Pracownik może negocjować niektóre punkty dokumentu: czas trwania umowy oraz wysokość odszkodowania. Przy zmianie pracy lub zakładaniu własnej firmy warto sprawdzić, czy nie obowiązuje cię zakaz konkurencji. Unikniesz w ten sposób przykrych dla ciebie konsekwencji prawnych i finansowych.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag zakaz konkurencji
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: