3,62 proc. - rekordowe poparcie dla kandydata Partii Piratów w Anglii

09-05-2011, 21:03

W zeszłotygodniowych wyborach lokalnych w Anglii 18-letni kandydat brytyjskiej Partii Piratów zdobył 3,62 proc. głosów.

Od ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 żadnej z Partii Piratów nie udało się powtórzyć sukcesu Szwedów - udało im się wprowadzić do Strasburga dwóch europosłów. Kilka zeszłorocznych okazji nie zostało wykorzystanych - partie zdobyły marginalne poparcie w krajowych wyborach parlamentarnych w Zjednoczonym Królestwie, Szwecji i Holandii.

>> Czytaj także: Partia Piratów - wielkie rozczarowanie

Sonda
Kiedy Partie Piratów zaczną odgrywać znaczącą rolę polityczną?
  • w przeciągu najbliższych pięciu lat
  • później niż za pięć lat
  • nigdy
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Wybory lokalne w Anglii, jakie odbyły się 5 maja, także nie pokazały rekordowego poparcia dla brytyjskiej Partii Piratów. Wynik Graeme'a Lamberta, który kandydował na radnego w Bury, nie przeszedł jednak niezauważony. Zdobył on 3,62 proc. głosów w swoim okręgu, co jest rekordowo wysokim poparciem dla kandydata tej partii.

Loz Kaye, lider Partii Piratów w Zjednoczonym Królestwie, pogratulował Lambertowi jego wyniku, dodając, że jest on dowodem na to, że partia potrafi konkurować na każdym poziomie władzy, a także że ludzie wierzą, że program partii jest istotny - podaje TorrentFreak.

Trzeba jednak pamiętać, że wybory lokalne rządzą się trochę innymi prawami. Zdecydowanie łatwiej jest się tutaj przebić osobom znanym w swoim środowisku niż ma to miejsce w wyborach parlamentarnych, mających też zdecydowanie bardziej polityczny wydźwięk. Wynik Lamberta nie musi wcale oznaczać, że wyborcy poparli program partii na poziomie krajowym, a jedynie że mają do niego zaufanie na poziomie lokalnym i wierzą, że będzie w stanie rozwiązać miejscowe problemy.


Źródło: TorrentFreak
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy