3 miliony Polaków odwiedza blogi

03-09-2008, 09:57

Co dziesiąty mieszkaniec Polski czyta blogi.Ich popularność w Polsce można tłumaczyć specyfiką naszej kultury – mówią autorzy badania przeprowadzonego przez portal Gazeta.pl i spółkę Polskie Badania Internetu.

Według portalu Gazeta.pl, przeprowadzone badanie blogosfery miało pionierski charakter. Inicjuje ono cały cykl badań blogów, który ma na celu poszerzenie wiedzy na temat tego obszaru internetu i kultury.

Z badań wynika, że 10% Polaków czyta blogi, co oznacza że ponad milion Polaków czytało blogi w ciągu ostatniego tygodnia przed badaniem, a kolejne dwa miliony wcześniej niż w ostatnim tygodniu przed badaniem.

3% Polaków komentuje wpisy w blogach. 1,9% pisało lub pisze bloga. Obecnie blogerami jest 0,8% naszych rodaków, natomiast w przeszłości bloga pisało (i już nie pisze) kolejne 1,1% Polaków.

Sonda
Jakie blogi lubisz najbardziej?
  • korporacyjne
  • specjalistyczne
  • blogi znajomych
  • zwierzenia i przemyślenia internautów
  • nie lubię blogów
  • czytam wszystko jak leci
wyniki  komentarze

Wśród najważniejszych powodów, dla których Polacy czytają blogi, jest chęć poznawania innych osób, sięganie po zabawne treści oraz związek tematyczny blogów z zainteresowaniami. Popularność blogowania autorzy badań tłumaczą rodzinną specyfika naszej kultury w tym większą niż w innych narodach skłonnością do zwierzania się.

Godny odnotowania jest fakt, że w tym roku zadanie dotyczące blogów pojawiło się nawet na egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Badania blogosfery prowadzone przez Gazeta.pl i PBI składa się z kilku etapów. W pierwszym oszacowano liczbę i profil demograficzny polskich blogerów w populacji Polaków powyżej 15 roku życia. Drugi etap przeprowadzony zostanie w ramach projektu "Maluchy" - badania korzystania z mediów przez dzieci i młodzież w wieku 7-14 lat. Trzeci etap będzie internetowym badaniem blogerów z różnych polskich platform blogowych. Raporty z poszczególnych części zostaną złożone w publikację na temat zjawiska blogowania, która ukaże się na początku przyszłego roku.


Źródło: Gazeta.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930