2,5 mld zł kary za zmowę telekomunikacyjną?

24-09-2010, 18:12

Karę w takiej wysokości (do 10 procent przychodów) może nałożyć UOKiK, jeśli stwierdzi, że operatorzy telefonii komórkowej porozumieli się w sprawie ich postępowania wobec spółki, która wygrała przetarg na operatora telewizji mobilnej.

W marcu 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej wybrał INFO-TV-FM Sp. z o.o. z Zamościa na operatora telewizji mobilnej. Firma znacząco pokonała Mobile TV Sp. z o.o., powołaną do życia przez czterech infrastrukturalnych operatorów telefonii komórkowej – Polkomtela, PTK Centertel, Polską Telefonię Cyfrową oraz P4.

>> Czytaj więcej: Wiemy, kto dostarczy telewizję mobilną

Operatorzy początkowo nie byli skorzy do współpracy z nowym graczem, co stało się nawet przedmiotem kontroli ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten podejrzewał zmowę, wcześniej telekomy były bowiem zainteresowane telewizją mobilną. Po przegranej ich spółki nagle stanowisko to uległo zmianie. Polkomtel zarzucił nawet Urzędowi, że chce w ten sposób zmusić telekomy do współpracy.

Teraz sprawa ponownie wraca. UOKiK poinformował dzisiaj o wszczęciu postępowania mającego odpowiedzieć na pytanie, czy czterej najwięksi gracze na rynku telefonii mobilnej zawarli nielegalne porozumienie ograniczające konkurencję, wymierzone w spółkę INFO-TV-FM. Urząd chce wiedzieć, czy telekomy uzgadniały sposób postępowania względem operatora telewizji mobilnej.

Sonda
Będziesz korzystać z telewizji mobilnej?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

W toku postępowania Urząd sprawdzi, czy po przegranym przetargu na operatora telewizji mobilnej Polkomtel, PTK Centertel, PTC oraz P4 kontynuowały współpracę. Jeśli tak, to czego ona dotyczyła. UOKiK chce przede wszystkim wiedzieć, czy firmy porozumiały się co do wstrzymania się z rozmowami z INFO-TV-FM, czy wspólnie analizowały ofertę pod kątem finansowym i biznesowym, czy uzgadniano wspólne działania PR.

>> Czytaj także: UOKiK: Operatorzy utrudniali kontrolę w sprawie możliwej zmowy

Jeśli powyższe działania miały miejsce, istnieje prawdopodobieństwo, że doprowadziło to do opóźnienia rozwoju hurtowego rynku usług telewizji mobilnej, a w konsekwencji pozbawiło użytkowników końcowych dostępu do nich.

Urząd ma pięć miesięcy na przeprowadzenie postępowania. Potwierdzenie nielegalnych praktyk może oznaczać nałożenie kary w wysokości do 10 procent rocznych przychodów. W tym wypadku mówi się nawet o 2,5 miliardach złotych.


Źródło: UOKiK, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930