24 książki dla dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

28-03-2018, 11:39

Wielkanocny Zając (1 kwietnia) i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia) to podwójna okazja, by obdarować dziecko dobrą książką. Sprawdź naszą listę książek wartych uwagi. Czytaj z dzieckiem, czytaj dla siebie, słuchaj, wracaj i zaczynaj od nowa.

Książki na Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Leszek Kołakowski "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?"

Leszek Kołakowski Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Lekcja filozofii, logicznego myślenia i prawd życiowych dla dzieci w wydaniu znanego filozofa. Prof. Kołakowski napisał tę książkę dla swojej córki. Powiedzenie "Nigdy nie rezygnuj z marzeń" nabiera tu nowego znaczenia - można czytać już 5-6-latkom.

Zobacz >>

 

David McKee "Elmer. Przygody w kratkę". Seria Posłuchajki (audiobook)

Elmer Posłuchajki (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Elmer, sympatyczny i pełen optymizmu słoń w kratkę, jest bardzo lubiany przez dzieci w wieku 4-6 lat (a czasem i starsze). Audiobook obejmuje osiem opowieści o tolerancji, życzliwości i otwartości, podanych w nienachalny, ciekawy dla małego czytelnika (i słuchacza) sposób.

Zobacz >>

 

Ian Falconer "Olivia i orkiestra"

Ian Falconer: Olivia i orkiestra (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

 

"Wiele osób marzy o karierze w balecie, ale Olivia ma do tego nogi." Amerykańska książka o odważnej śwince, która ma bardzo nieświńskie marzenia.

Zobacz >>

 

Roksana Jędrzejewska-Wróbel "Z pamiętnika ryjówki"

 Z pamiętnika ryjówki (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Przyjemna książka dla przedszkolaków i dzieci z wczesnych klas podstawówki. Florka i jej przyjaciele jedzą co prawda żelki z gąsienicy (mniam), ale zmartwienia i rozterki mają takie same jak ciekawe świata i niestrudzenie go eksplorujące pięcio-sześciolatki.

Zobacz >>

 

Asa Lind Piaskowy Wilk

Piaskowy Wilk (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Jeśli skandynawscy autorzy nadal kojarzą Wam się tylko z kryminałami, pora zrewidować poglądy. Nusia i jej nie-do-końca-wymyślony przyjaciel mogą towarzyszyć dzieciom od 5 roku życia, zmagając się z dziecięcymi problemami (zdejmij czapkę przy stole). Wydanie łączące wszystkie trzy tomy nadaje się na prezent.

Zobacz >>

 

KaeRel "Łauma" (komiks)

Łauma (Międzynarodowy Dzień Książki)

Komiks osadzony w scenerii przywołującej dawne wierzenia - za sprawą samej Łaumy i jaćwieskiej babci głównej bohaterki, Dorotki. Po tajemniczej śmierci babci Dorotka z rodzicami przenosi się do babcinego domu we wsi pod Suwałkami... narysowane tajemniczo i nieco niepokojąco.

Zobacz >>

 

Beata Krupska "Sceny z życia smoków"

Sceny z życia smoków (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

15 scenek, które wielu współczesnych rodziców może pamiętać ze swojego dzieciństwa/młodości. Smoki jedzące zupę ogórkową, żaba w pepegach (i zakochany w niej krokodyl), motyle w baletkach i zmanierowana Makrauchenia - dzieciom w wieku 6-8 lat już może podobać się ten absurdalny świat.

Zobacz >>

 

Pija Lindenbaum "Nusia i wilki"

Nusia i wilki (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Napisana oszczędnym językiem, ale jednocześnie wymowna książka dla dzieci w wieku 4-7 lat o pokonywaniu lęków. Nieco starsze dzieci też chętnie przeczytają samodzielnie, także ze względu na wielowątkowe, przemawiające do dziecięcej wyobraźni ilustracje.

Zobacz >>

 

Pięć sprytnych kun

5 sprytnych kun (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Powieść detektywistyczno-kulinarna, a do tego demitologizująca kuny. Dodatkowa zaleta - młodzi detektywi od 7-8 roku życia mogą wspólnie z rodzicami wypróbować zaproponowane w książce przepisy.

Zobacz >>

 

Proszę słonia (audiobook)

Proszę Słonia (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Klasyka polskiej literatury dziecięcej, znana i z książki, i z ekranizacji. Po audiobook warto sięgnąć także ze względu na znakomitą interpretację Anny Seniuk.

Zobacz >>

 

Pudle i frytki

Pudle i frytki (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Jeśli uważasz, że uchodźcy zasługują na solidarność i nowy dom - podsuń dziecku od 6-7 roku życia "Pudle i frytki". Pokażesz mu problem i postawy wobec niego, podane w charakterystycznym dla szwedzkiej autorki oszczędnym, ale wymownym stylu.

Zobacz >>

 

Maria Terlikowska Przygody kropli wody

Przygody kropli wody (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

"Z kroplą mogłoby być krucho, gdyby uprać ją na sucho". Wydana ponownie po kilkudziesięciu latach z klasycznymi ilustracjami Bohdana Butenki plastyczna opowieść o obiegu wody w przyrodzie i gospodarce, z sympatyczną bohaterką.

Zobacz >>

 

Tomasz Samojlik, Adam Wajrak "Umarły las"

Umarły las (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Puszcza Białowieska jako Dziki Wschód? Dzięcioł rzadkiego gatunku w roli szeryfa, sportretowany w komiksie przez "celebrytów" Puszczy - dziennikarza Adama Wajraka i naukowca Tomasza Samojlika, będzie przewodnikiem dzieci po naturalnych zjawiskach zachodzących w naszym najbardziej kontrowersyjnym parku narodowym.

Zobacz >>

 

Kocie historie (audiobook)

Kocie historie - audiobook (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Dla tych, co dobrze znają koci charakter i poślednią rolę człowieka w życiu kota - a także dla fanów Króla Juliana. Interpretacja Jarosława Boberka sprawia, że każdy z bohaterów obdarzony jest charakterem i osobowością. Dobre na dłuższe trasy samochodem.

Zobacz >>

 

Balbaryk i złota piosenka

Balbaryk i Złota Piosenka (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Jedna z ciekawszych polskich dziecięcych "powieści drogi". Wszystkie niezbędne elementy Wielkiej Wyprawy (cel, osobliwe kraje, magiczny przedmiot, suspens i nie tylko) są podane z humorem i niebanalnie. Już siedmio-ośmiolatek może się wciągnąć w historię nietypowych stworzonek, pragnących poradzić sobie z Wielką Ciszą w swoim kraju.

Zobacz >>

 

Bromba i inni - po latach także

Bromba i inni - po latach także (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Jeśli ktoś nie wiedział, że Auspicje leżą niedaleko Krakowa ("Gżdacz"), warto nadrobić zaległości wspólnie z dzieckiem. To książka rosnąca razem z czytelnikiem, wraz z wiekiem zmienia się odbiór.

Zobacz >>

 

Dr Seuss. Słoń, który wysiedział jajko

Słoń, który wysiedział jajko (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Wiele osób zna "Kota Prota" i zachwyca się majstersztykiem, jakie z tłumaczenia tej książki zrobił Stanisław Barańczak. "Słoń, który wysiedział jajko" tego samego autora i w interpretacji tego samego tłumacza to dla nich kolejna pozycja obowiązkowa. Z uroczym zakończeniem. Warto sięgać też po zamieszczony w książce oryginalny tekst - jest napisany prostym językiem i może wesprzeć naukę języka angielskiego.

Zobacz >>

 

Burzliwe dzieje pirata Rabarbara (audiobook)

Burzliwe dzieje pirata Rabarbara (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Jeden z najmniej groźnych i niezbyt bystrych, ale rozczulająco zabawnych piratów świata. Niezbyt łotrzykowska opowieść nakreślona przez trójmiejskiego pisarza.

Zobacz >>

 

Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia

Przygody Baltazara Gąbki (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Pełna humoru i pozytywnego przesłania seria o przygodach profesora Gąbki i jego przyjaciół ("Porwanie Baltazara Gąbki", "Misja Profesora Gąbki" czy "Gąbka i latające talerze" z przepisem na smog). Wydanie wszystkich części ze znanymi starszemu czytelnikowi ilustracjami to lektura obowiązkowa dla kulturalnego dialogu międzypokoleniowego. 

Zobacz >>

 

Neil Gaiman "Koralina"

Koralina (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Książka z rodzaju tych, które wrażliwy odbiorca czyta skulony w fotelu, starając się być jak najmniej widocznym. Nie polecam dla młodszych dzieci (poniżej 10-11 lat) - będą się bały zamkniętych drzwi. Opowieść Gaimana jest mroczna i osobliwa - dla młodych miłośników historii o duchach może być wciągająca. Nie należy się sugerować filmem "Koralina i tajemnicze drzwi", bo ma mniej straszny wydźwięk.

Zobacz >>

 

Jeśli lubisz Neila Gaimana i chcesz wprowadzić mniejsze dziecko w świat jego poczucia humoru i osobliwych kreacji, lepsze będzie:

Neil Gaiman "Na szczęście mleko"

 

Neil Gaiman: Na szczęście mleko (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Chcecie sprawdzić, co dzieje się, kiedy mama wyjeżdża na konferencję o dinozaurach, a tata zostaje z dwójką dzieci? Oczywiście, zapomina kupić mleka. I wtedy... Książka pełna brytyjskiego poczucia humoru, zwrotów akcji, powiązań i skojarzeń. Jeśli Twoje dziecko jest wciąż w wieku do głośnego czytania, będziesz mieć mnóstwo zabawy.

Zobacz >>

 

Shel Silverstein Drzewo Darów

Drzewo darów (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Wnikliwa, mądra i niełatwa opowieść o miłości i... dorastaniu, opowiedziana przez alegorię jabłoni, która kochała małego chłopca. Do refleksji dla wrażliwych dzieci.

Zobacz >>

 

Ostry dyżur w szpitalu dla zwierząt

Ostry dyżur w szpitalu dla zwierząt (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Jak radzą sobie kury oddziałowe, dlaczego każdy szpital musi mieć owadochirurga i czym może się skończyć spożycie sfermentowanej sałaty? Dr Słoń i jego personel zapraszają na ostry dyżur na swój oddział szpitalny odwiedzających już od 4-5 roku życia!

Zobacz >>

 

Astrid Lindgren "Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza" (audiobook)

Madika z Czerwcowego Wzgórza (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci)

Czy Wasze dzieci uważają, że "Dzieci z Bullerbyn" skończyły się zdecydowanie za szybko, a na "Emila ze Smalandii" czują się już za duże? Sięgnijcie po opowieści o żyjącej na szwedzkiej wsi nieokiełznanej Madice, która - jak mówi jej siostra - "abselutnie" nie ma dobrze w głowie. W książce nie brakuje trudnych tematów (niejednoznaczną postacią jest choćby sąsiad alkoholik). Audiobook jest godny uwagi - filar dubbingu filmów dziecięcych Waldemar Barwiński wykonuje solidną robotę.

Zobacz >>


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031