2017 to rok zmian w kredytach hipotecznych

27-02-2017, 11:03

Prawodawstwo musi zostać dostosowane do unijnych norm. Przed ustawodawcą stoi nie lada wyzwanie. Dokument będzie musiał ujednolicić wszystkie regulacje, tak, aby powstała jednolita ustawa. Oprócz starych, dobrze znanych rozwiązań z Rekomendacji S, dodano kilka nowych pomysłów.

Wcześniejsza spłata

To jedna z najistotniejszych zmian. Kredytobiorca uzyska większą swobodę. Dzięki nowym pomysłom, będzie mógł odstąpić od umowy kredytowej w ciągu dwóch tygodni, bez podawania przyczyny. Według informacji https://hipoteki.net/ po okresie 36 miesięcy nie będzie mógł zostać obciążony dodatkowymi kosztami, gdy zdecyduje się wcześniej spłacić kredyt hipoteczny.

O wszystkich swoich prawach będzie musiał być poinformowany wcześniej, a bank ma obowiązek przedstawić dokładną informację o kosztach kredytu. Co więcej, nawet wysokość prowizji bankowego doradcy.

Ograniczenie nadużyć

Oprócz bardziej restrykcyjnej ustawy o antylichwie, również w kredytach hipotecznych zostaną zmienione praktyki. W placówce nie zaoferują nam więcej dodatkowych produktów, aby podnieść zdolność kredytową czy obniżyć prowizję. Jedynie zupełnie darmowe konto do obsługi zadłużenia wchodzi w grę. Zakaz dotyczy również ubezpieczeń, czyli całego segmentu związanego z cross – sellingiem. Oprócz tego, nawet na poziomie reklamy komercyjnej, odbiorcom będą musiały być przedstawiane rzetelne i pewne informacje.

Wnioski o kredyt hipoteczny będą mogły przyjmować jedynie instytucje o wysokim zaufaniu. Prawo do udzielania takich zobowiązań będzie przyznane bankom i SKOK-om, dokładnie kontrolowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ma to ochronić kredytobiorcę przed zaciągnięciem zobowiązania z niepewnego źródła.

Potwierdzenie w ustawie znajdzie również zapis Rekomendacji S o udzielaniu kredytów w walucie, w jakiej osoba zainteresowana zarabia. Mechanizm ma chronić przed sytuacją, jaka spotkała „Frankowiczów”. Z drugiej strony, jest to poważne utrudnienie dla całej emigracji. Kredyty walutowe przyznawane są na znacznie gorszych warunkach.

 

money hipoteki.net

Trudniejsza sytuacja pośredników

Mimo, iż w pierwszej wersji ustawy praca doradców kredytowych była zagrożona, wydaje się, że nie stracą źródła utrzymania. Do tej pory rozliczali się głównie z bankiem i to właśnie od instytucji finansowej otrzymywali prowizję. Teraz miało to zostać przerzucone na potencjalnego kredytobiorcę. Ustawodawca wydaje się przekonywać do opcji, iż pośrednik będzie musiał poinformować zainteresowanego jakie prowizje, od jakich banków otrzymuje. Zapis ma zapewnić transparentność pracy doradcy. Ma oferować najlepsze rozwiązanie, a nie usługę, za której polecenie otrzymuje najlepsze wynagrodzenie.

Wszyscy doradcy zostaną ujęci w ogólnodostępnym spisie. Będą musieli również wykazać, że nie byli wcześniej karani. Co więcej, pośrednik prawdopodobnie będzie musiał zostać charakteryzować się odpowiednim wykształceniem i uzyskać akredytację od KNF.

Bez wątpienia cały rok zapowiada się ciekawie. Oprócz wymienionych zmian, cały sektor dotknie kolejna istotna zmiana. W 2018 kończy się rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który motywował młodych ludzi do zaciągania kredytów hipotecznych. Koniunktura na początku roku nakręcana była właśnie przez MdM. Banki będą musiały włożyć dużo pracy w utrzymanie poziomu sprzedaży.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag kredyt hipoteczny
To warto przeczytaćRSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: