Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Trudności w wykorzystaniu potencjału tkwiącego w procesorach wielordzeniowych ma pomóc pokonać projekt Centrów Badawczych ds. Równoległego Przetwarzania. Potentaci na rynku informatycznym chcą na niego przeznaczyć 20 milionów dolarów.

Procesory wielordzeniowe mają w zamyśle znacznie zwiększyć możliwości obliczeniowe komputerów osobistych, poprzez wykonywanie wielu operacji jednocześnie, a nie tylko jedna po drugiej. Problem w tym, że programiści nie kwapią się do tworzenia aplikacji czerpiących z potencjału, jaki tkwi w tego typu procesorach.

Zdaniem Microsoftu i Intela, które postanowiły zaangażować się w projekt Centrów Badawczych ds. Równoległego Przetwarzania (CBRP), przyszłość komputerów należy właśnie do procesorów wielordzeniowych. Dzięki CBRP rozwojowi powinien ulec rynek aplikacji, tworzonych specjalnie na potrzeby procesorów wielordzeniowych.

Obie firmy postanowiły przeznaczyć na wspomniany projekt łącznie 20 milionów dolarów. Utworzone zostaną dwa centra - jedno na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, drugie na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. Obie uczelnie będą miały także wkład własny w wysokości odpowiednio 8 i 7 milionów dolarów. Intel poinformował, że czas trwania projektu wyznaczony został na 5 lat.

Intel produkuje już procesory zawierające więcej niż 1 rdzeń, natomiast Microsoft dostosowuje swoje aplikacje do nowych możliwości. To jednak wciąż zbyt mało, by przekonać klientów masowych do zakupów. Projekt CBRP ma to zmienić.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Intel