18 maja - Godzina bez myszy. Dostępność to inaczej możliwość

Tomasz Pisarzewski 17-05-2017, 19:18

18 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Z tej okazji Fundacja Integracja już po raz czwarty zachęca do udziału w akcji „Godzina bez myszy” przekonując, jak istotna jest dostępność cyfrowa dla osób z niepełnosprawnościami.

Wzięcie udziału w akcji jest banalnie proste – wystarczy przez wybraną godzinę nie korzystać z myszy lub touchpada. To urządzenia, które nie mogą być wykorzystywane przez wiele osób z niepełnosprawnościami – w tym osoby niewidome, które zamiast myszy używają klawiatury. Prawidłowo zbudowane strony internetowe pozwalają im na swobodne korzystanie jedynie przy pomocy tabulatura, strzałek i skrótów klawiszowych.

W Polsce mieszka blisko 5 milionów osób z niepełnosprawnościami. Zwłaszcza dla osób o ograniczonej mobilności to prawdziwe okno na świat, pozwalające na samodzielne życie – załatwianie spraw urzędowych, robienie zakupów, kontakt z bankiem czy korzystanie z kultury. Niestety, dostępność cyfrowa wciąż nie jest powszechna, a osoby z niepełnosprawnością zmagają się z problemami każdego dnia. Źle napisane strony mylą czytniki ekranowe, kody captcha uniemożliwiają wypełnianie formularzy, a zeskanowane dokumenty są zupełnie nieczytelne. Ograniczenia niosą za sobą źle dobrane kolory, nieopisane grafiki i tabele czy pozbawione napisów filmy. Praktyki te dotyczą zarówno komercyjnych stron, jak i serwisów urzędowych, ograniczających w ten sposób prawo do informacji publicznej dla ponad 10 procent obywateli.

Podstawowy test strony internetowej może przeprowadzić każdy, włączając się do akcji „Godzina bez myszy”. Czy jesteśmy w stanie przejść przez stronę internetową, używając wyłącznie klawisza Tab? Czy oznaczane elementy są dodatkowo podświetlane (fokus)? Czy wszystkie linki są dostępne po potwierdzeniu enterem? Szczegółowe zasady dostępności określa międzynarodowy standard WCAG 2.0.

Polska akcja jest częścią Światowego Dnia Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day). Jej inicjatorem jest amerykański programista Joe Davon. W 2011 r. zaproponował zorganizowanie specjalnego dnia sugerując, że twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie budowy serwisów – funkcjonalności.

Wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić, w jaki sposób osoby z niepełnosprawnością korzystają z komputera – i na jakie problemy natrafiają. Integracja oddała głos samym użytkownikom, którzy w krótkim filmie przekonują, jak istotna jest dostępność cyfrowa:

Integracja dla dostępności

Integracja ponad 20 lat dba o to, aby przestrzeń była pozbawiona barier – zarówno ta rzeczywista, jak i cyfrowa. Przeprowadza audyty istniejących i projektowanych dostępności stron internetowych, sprawdzając, czy są one zgodne z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Celem audytu jest zapewnienie możliwości i swobody obsługi serwisu przez jak największą liczbę użytkowników, bez względu na ich niepełnosprawność, wiek, oprogramowanie czy sprzęt, którego używają. Dotychczas zaufało nam ponad 620 firm i organizacji z całej Polski. Pozytywna opinia po przeprowadzeniu audytu lub pozytywna weryfikacja po wprowadzeniu zmian wskazanych w Raporcie, skutkuje przyznaniem prestiżowego certyfikatu SERWIS BEZ BARIER.

Oficjalna strona akcji „Godzina bez myszy”

Więcej o Światowym Dniu Świadomości Dostępności


Źródło: Fundacja Integracja
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.