113 mln zł kary za kartel czterech operatorów komórkowych

23-11-2011, 13:59

Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel i P4 zawarli nielegalne porozumienie ograniczające konkurencję - uważa Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która nałożyła na operatorów kary pieniężne w łącznej wysokości 113 mln zł. Zdaniem Prezes UOKiK operatorzy uzgadniali sposób postępowania wobec hurtowego operatora telewizji mobilnej.

Przypomnijmy, że w marciu 2009 na dostawcę telewizji mobilnej została wybrana firma INFO-TV-FM. Wygrała ona konkurs, w którym brała udział jeszcze inna firma - Mobile TV Sp. z o.o. - powołana przez czterech największych polskich operatorów telefonii komórkowej. Wyglądało więc na to, że operatorzy komórkowi byli zainteresowani telewizją mobilną, ale po wyłonieniu zwycięzcy konkursu nie kwapili się do współpracy z INFO-TV-FM.

W roku 2009 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę związaną z tą sprawą. Najbardziej przeciwny temu był Polkomtel, który mówił o "wymuszaniu współpracy" przez UOKiK.

We wrześniu ubiegłego roku Prezes Urzędu wszczęła postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem zawarcia nielegalnego porozumienia pomiędzy czterema operatorami komórkowymi.

- Na podstawie zebranych informacji uznaliśmy, że najwięksi operatorzy komórkowi, po przegranym przetargu dzielącym częstotliwości, zawarli nielegalne porozumienie. Uczestnicy kartelu ustalali sposób zachowania wobec wygranej spółki, wymieniali między sobą poufne informacje oraz uzgadniali sposób publicznego kwestionowania oferty wygranego – wyjaśnia Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Czytaj: Telewizja mobilna: nowa oferta zachęci operatorów?

UOKiK informuje, że dzięki kontroli z przeszukaniem, dokonanej w siedzibach przedsiębiorców, zebrano obszerny materiał dowodowy. Ponadto przeanalizowano informacje zamieszczane przez operatorów m.in. w mediach, na portalach internetowych oraz blogach. Na podstawie posiadanych dokumentów Urząd uznał, że uczestnicy konsorcjum zawartego na potrzeby konkursu, po jego przegraniu, uzgadniali działania wobec zwycięzcy.

Operatorzy wspólnie oceniali proponowane przez zwycięzcę warunki finansowe i biznesowe współpracy oraz uzgadniali działania PR polegające na publicznym kwestionowaniu ważności i wiarygodności oferty INFO-TV-FM. Zachowania konkurentów doprowadziły do zaburzenia mechanizmu skutecznej konkurencji. Ograniczyły wzajemną niepewność operatorów co do oceny oferty INFO-TV-FM przez każdego z nich i możliwości podjęcia indywidualnej współpracy. Trwające ponad dwa i pół roku nielegalne porozumienie wstrzymało rozwój rynku hurtowego telewizji DVB-H., a konsumenci zostali pozbawieni możliwości korzystania z usług telewizji mobilnej przez telefon.

Według UOKiK ustaleń dokonywano na licznych spotkaniach na wysokim szczeblu, głównie w gronie przedstawicieli operatorów w zarządzie i radzie nadzorczej konsorcjum, również z udziałem prezesów. Jednocześnie uczestnicy porozumienia zdawali sobie sprawę z bezprawności prowadzonych działań. Świadczy o tym np. wymiana wewnętrznej korespondencji elektronicznej, w której pracownicy jednego z operatorów informowali się wzajemnie, że pozostali zdają sobie sprawę z ryzyka antymonopolowego.

Wszyscy uczestnicy kartelu otrzymali nakaz zaniechania praktyki oraz kary finansowe w łącznej wysokości ponad 113 mln zł. Za udział w niedozwolonym porozumieniu sankcje poniosą: Polkomtel – 33,4 mln zł, Polska Telefonia Cyfrowa - 34 mln zł, Polska Telefonia Komórkowa Centertel - 35 mln zł oraz P4 – 10,7 mln zł.

Zakończone obecnie postępowanie było prowadzone również na podstawie przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczących zakazu porozumień ograniczających konkurencję, a ostateczne rozstrzygnięcie było konsultowane z Komisją Europejską. Zgromadzone materiały dowiodły bowiem, że praktyki stosowane przez operatorów mogły mieć wpływ na handel między państwami członkowskimi UE.

Decyzja nie jest prawomocna. Przedsiębiorcy mogą odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj: Polkomtel i P4 odpierają ataki UOKiK ws. telewizji mobilnej


Źródło: UOKiK
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930