100 tys. pytań do Europe Direct

23-11-2007, 10:22

Pracownicy Europe Direct, infolinii Komisji Europejskiej, odpowiedzieli w ubiegłym tygodniu na stutysięczne pytanie dotyczące Unii Europejskiej.

"Jubileuszowe" pytanie zadała Sandrine Jean z południowej Francji, która chciała wiedzieć, czy od pracowników z Polski przebywających we Francji nadal wymaga się pozwolenia na pracę i karty pobytu. Odpowiedzi udzieliła osoba z wielojęzycznego zespołu punktu kontaktowego.

Co to jest?

Europe Direct to stworzona przez Komisję Europejską sieć punktów konsultacyjnych udzielających telefonicznych, mailowych i bezpośrednich odpowiedzi na pytania związane z Unią Europejską.

W Polsce punkty Europe Direct działają w kilkunastu większych miastach Polski, m.in. w Bielsku-Białej, Częstochowie, Łodzi, Zielonej Górze, Lublinie czy Szczecinie. Pełna lista punktów dostępna jest na stronach Europe Direct.

Infolinia Europe Direct działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.30 czasu środkowoeuropejskiego. W całej Unii Europejskiej obowiązuje ten sam bezpłatny numer telefoniczny 0800 6 7 8 9 10 11 dostępny bez ograniczeń we wszystkich państwach członkowskich.

Alternatywy

Europe Direct udziela ogólnych informacji dotyczących różnych dziedzin działalności Unii Europejskiej. Osoby pragnące uzyskać informacje na bardziej specyficzne tematy mogą również mailowo, telefonicznie lub bezpośrednio skontaktować się z innymi punktami informacyjnymi Komisji Europejskiej.

Euro Info Centre to projekt Komisji Europejskiej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Centra Euro Info są afiliowane przy rozmaitych organizacjach wspierających rozwój gospodarczy, takich jak izby przemysłowo-handlowe, agencje rozwoju regionalnego, centra wspierania przedsiębiorczości, itp. Punkty informacyjne Euro Info udzielają informacji o unijnych programach realizowanych w Polsce, proponuje pomoc w znalezieniu partnerów biznesowych oraz odpowiada na pytania przedsiębiorców dotyczące dostosowania prawa polskiego do prawa UE.

Eurodesk to europejski program informacyjny dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Punkty konsultacyjne działające w ponad pięćdziesięciu polskich miastach udzielają głównie informacji o możliwości wyjazdu za granice na studia, do pracy lub na wolontariat. Kontaktować można się z jednym z punktów konsultacyjnych lub dzwoniąc pod numer 801 134 001.

Źródło: Rapid

Warto przeczytać:

    
  znajdź w serwisie

  RSS  

  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy