10 tysięcy domen .eu zablokowanych

18-09-2007, 11:22

Agencja EURid, zajmująca się rejestracją domen z końcówką .eu, ma wątpliwości, czy rejestrująca je osoba na pewno jest mieszkańcem Unii Europejskiej.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Zheng Qingyin jest Chinką. Jednak przedstawione przez nią, na życzenie EURid, dokumenty wskazują brytyjski adres zameldowania. Organizacja jednak podważa ich wiarygodność - donosi serwis DomainesInfo.

Od kilku miesięcy pani Zheng rejestrowała domeny z nazwami firm, nazwiskami oraz innymi rodzajowymi słowami. Wątpliwości wzbudziła jednak ich liczba - do tej pory w ręce Zheng Qingyin trafiło ich około 10 tysięcy. Wszystkie za pośrednictwem chińskiego rejestratora domen. Na trop Chinki skierowano się także po otrzymaniu skarg od części osób, których nazwiska zostały zarejestrowane.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami domenę .eu może kupić osoba fizyczna lub prawna, której miejsce zamieszkania lub siedziba znajduje się na terytorium jednego z 27 państw Unii Europejskiej. Jeśli mimo niespełnienia tego warunku, zostanie ona zarejestrowana, EURid ma możliwość zablokowania lub anulowania rejestracji.

Sprawa trafiła już do sądu, gdyż obie strony złożyły odpowiednie pozwy. EURid żąda ustalenia prawa pani Zheng do zarejestrowanych domen, a pani Zheng zniesienia blokady. Wyrok ma zapaść w tym miesiącu.

Źródło: DomainesInfo
Tematy pokrewne:  

tag usabilitytag użytecznośćtag EurIDtag .eu
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy