10 Przykazań Bezpieczeństwa w Internecie

28-11-2016, 18:22

Surfowanie w sieci może okazać się wspaniałą zabawę, a sam Internet to znakomite narzędzie, które ułatwia nam codzienne życie. Należy zdawać sobie jednak cały czas sprawę z wielu różnych zagrożeń, które czyhają na mało uważnych użytkownikom. Dzięki naszym 10-ciu poradom, podniosą Państwo nie tylko poziom swojego bezpieczeństwa, ale również zapewnicie sobie anonimowość.

1. Szyfruj transmisję danych

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie, w pierwszej kolejności powinnyśmy zainteresować się szyfrowaniem połączeń sieciowych, a w szczególności wysyłanych wiadomości e-mail. Jeżeli nie zaszyfrujemy swojej korespondencji elektronicznej, to zawsze będzie istniało ryzyko, że nasze wiadomości zostaną przechwycone i przeczytane przez osoby postronne. W dzisiejszych czasach, aby łączyć się ze stronami internetowymi przy użyciu szyfrowania, wystarczy zainstalować specjalny dodatek HTTPS Everywhere. Plugin ten działa w przeglądarce Chrome, Firefox i Operze. Do szyfrowania e-maili również jest masa rewelacyjnych aplikacji, z pośród których największą popularnością cieszy się program Pretty Good Privacy.

2. Nie zapisuj haseł na komputerze

Zapisywanie poufnych danych (hasła dostępowe, loginy itp.) na komputerze, nie jest dobrym pomysłem, nawet jeżeli posiadamy porządnego antywirusa oraz dobrą zaporę firewall. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, że nasz komputer odmówi nam posłuszeństwa i będziemy musieli oddać go do naprawy, a w takich okolicznościach możemy ujawnić przez przypadek cenne dla nas dane. Zapisywanie haseł jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza jeżeli robimy to w pracy i w innych miejscach publicznych, gdzie do komputera mają dostęp również inni użytkownicy.

3. Systematyczne zmienianie haseł

Systematyczne zmienianie haseł dostępowych, jest również doskonałym sposobem, aby poprawić swoje bezpieczeństwo w Internecie. Pamiętać należy przede wszystkim o zmienianie swojego hasła do sieci Wi-fi. W dzisiejszych czasach jest bardzo wielu oszustów, którzy za pomocą specjalnego oprogramowania, mogą przechwycić nasze hasło do sieci bezprzewodowej i korzystać z naszej sieci bezprzewodowej. Jeżeli zauważymy, że nasz internet z nieznanych przyczyn bardzo drastycznie zwolnił, to być może ktoś podłączyć się pod wi-fi i zmiana hasła w tym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem. Ta sama kwestia dotyczy wszystkich usług internetowych z których korzystamy (email, facebook, konta bankowe).

4. Ustawienie opcji w telefonie

Pamiętać należy również i o tym, że zarówno bezpieczeństwo, jak i prywatność w sieci, nie dotyczy wyłącznie komputerów. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób, łączy się z siecią za pomocą urządzeń mobilnych, dlatego też warto zadbać o odpowiednie ustawienia w naszym telefonie komórkowym lub tablecie. W pierwszej kolejności warto wyłączyć połączenia Bluetooth i Wi-fi, Mobile Networks i opcji lokalizacji, zwłaszcza jak z technologi tych nie korzystamy na co dzień. W urządzeniach mobilnych, tak samo zresztą jak i w komputerach, należy zainstalować specjalne oprogramowanie antywirusowe.

5. Porządny antywirus i firewall

Porządny antywirus i firewall (ściana ogniowa), to w chwili obecnej minimum, o które muszą zadbać użytkownicy Internetu. Na naszym rynku jest bardzo wiele profesjonalnych firm, które oferują swoim klientom wysokiej jakości software, które doskonale zabezpieczą nas przed różnorodnymi atakami z sieci. Zamiast darmowych aplikacji, warto zainwestować nieco gotówki, aby kupić płatne oprogramowanie, które podniesie poziom naszego bezpieczeństwa w sieci. Za około 100zł rocznie, możemy kupić porządne oprogramowanie antywirusowe, które zabezpieczy zarówno nasz komputer firmowy, jak i również komputer domowy.

6. VPN

Użytkownicy Internetu, którzy chcą poprawić swoją anonimowość w sieci, mogą zainwestować również w VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Technologia ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród firm, ale również wśród klientów indywidualnych. VPN, to nic innego jak specjalne tunele, po której płynie ruch w ramach sieci prywatnej, między pośrednikiem publicznej sieci, a klientami końcowymi. Wszystkie przesyłane dane w tunelu, są odpowiednio szyfrowane, dzięki czemu nawet jak trafią w niepowołane ręce, to nie będą mogły być w żaden sposób wykorzystane. Przesyłane dane w tunelach VPN mogą być również kompresowane, dzięki czemu błyskawicznie poprawimy jakość oraz szybkość przesyłania danych.

7. Stosuj trudne hasła

Aby zagwarantować sobie wysoki poziom bezpieczeństwa w internecie, należy stosować również trudne do złamania hasła. Bardzo wiele osób, jako hasła wybiera datę swoich urodzin, imię dziecka, czy znak zodiaku, które mogą być łatwo odgadnięte przez osoby trzecie. Jeżeli jakiś serwis prosi nas o podanie danych osobowych, to zamiast prawdziwej daty urodzenia, albo prawdziwego numeru telefonu, warto podać fałszywe informacje. Nasze dane osobowe bardzo często służą bankom, albo innym instytucjom finansowym do weryfikacji naszej osoby, dlatego też warto chronić swoje dane.

8. Dwuetapowe logowanie

Bezpieczeństwo w Internecie może zagwarantować nam również dwustopniowe logowanie. Podwójna weryfikacja pozwoli nam zablokować dostęp do naszych serwisów, nawet w sytuacji jak oszuści odgadną nasze hasło. W dzisiejszych czasach coraz więcej serwisów internetowych oferuje swoim użytkownikom możliwość podwójnej weryfikacji. Najczęściej odbywa ona się za pośrednictwem wiadomości SMS, lub e-maili na naszą skrzynkę pocztową.

9. Pamiętaj o historii przeglądarki

Przeglądarki internetowe bardzo często zbierają informacje nie tylko o stronach które przeglądamy, ale również zapisują nasze loginy oraz hasła, aby przy ponownym logowaniu nie trzeba było ich wprowadzać ponownie. Niestety zapamiętane dane w pamięci przeglądarki, mogą wykorzystać osoby trzecie, które w ten prosty sposób zdobędą nasze dane logowania. Uważać trzeba zwłaszcza gdy korzystamy z publicznych komputerów, gdzie zawsze należy zaznaczyć, aby przeglądarka internetowa nie zapisywała naszych danych. Warto korzystać również z trybu incognito, który dostępny jest w wielu popularnych przeglądarkach internetowych.

10. Kopie zapasowe

Na samym końcu warto wspomnieć o systematycznym sporządzaniu kopii zapasowych ważnych dla nas plików. Pamiętać należy o tym, że nawet najlepsze zabezpieczenie i najskuteczniejsze praktyki, mogą nas zawieźć w najmniej spodziewanym momencie, dlatego też warto mieć ostatnią deskę ratunku, czyli kopie zapasowe najważniejszych dokumentów elektronicznych.

 

Poradnik został opracowany przez Michała z TopVPN.pl - przygotowującego ranking usług VPN i recenzującego na swojej stronie dostawców usług VPN.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
To warto przeczytać
Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.