1 na 4 sieci W-Fi można bez wysiłku złamać

29-11-2016, 20:52

Po przeanalizowaniu informacji dotyczących ponad 31 milionów hotspotów Wi-Fi na całym świecie eksperci z Kaspersky Lab stwierdzili, że co czwarty z nich (28%) nie jest zabezpieczony i stanowi zagrożenie dla danych osobistych użytkowników.

To oznacza, że cały ruch przesyłany za pośrednictwem tych sieci, łącznie z wiadomościami prywatnymi, hasłami, dokumentami itd., może zostać przechwycony i wykorzystany przez cyberprzestępców. Informacje przesyłane za pośrednictwem takich sieci są całkowicie dostępne i mogą zostać przeczytane przez osoby z zewnątrz. Kolejne 3% hotspotów wykorzystuje do szyfrowania danych WEP (Wired Equivalent Privacy).  

Pozostałe hotspoty Wi-Fi (niemal trzy czwarte) wykorzystują formę szyfrowania opartą na rodzinie protokołów WPA (Wi-Fi Protected Access). W przypadku takich sieci, na przykład jeśli hasło jest słabe lub publicznie dostępne (np. wyraźnie widoczne w kawiarni), przestępca będzie mógł odszyfrować transmitowany ruch.

Warto zauważyć, że wśród 20 państw z najwyższym odsetkiem niezaszyfrowanych hotspotów Wi-Fi znajduje się wiele popularnych kierunków turystycznych — Tajlandia, Francja, Izrael, Stany Zjednoczone itd.

 

Zobacz także:

BackTrack 5. Testy penetracyjne sieci WiFi

W trakcie lektury zdobędziesz wiedzę na temat metod przeprowadzania ataku na infrastrukturę sieci bezprzewodowej. Poznanie zagrożenia w praktyce pozwoli Ci zdobyć doświadczenie, które zaowocuje większymi umiejętnościami obrony przed ryzykiem włamania. Ta książka jest obowiązkową pozycją dla wszystkich administratorów i pasjonatów sieci komputerowych.*

 

*  Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Źródło: Kaspersky Lab. Materiał nadesłany do redakcji. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy